• PARTNERZY PORTALU

Konkurs na uczniowskie projekty badawcze

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ogłosił kolejną edycję polskich eliminacji do prestiżowego unijnego konkursu na uczniowskie projekty badawcze. Dotychczasowe wyniki młodych Polaków plasują nasz kraj w ścisłej czołówce.
Konkurs na uczniowskie projekty badawcze

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci już po raz 20. zachęca uczniów z całej Polski do prowadzenia badań i zgłaszania swoich projektów. Oryginalne prace z różnych dziedzin (od nauk ścisłych, przez przyrodnicze - po społeczne i humanistyczne) należy przesyłać na warszawski adres stowarzyszenia do końca października.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists - EUCYS) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku, jako kontynuacja międzynarodowego konkursu Philipsa, organizowanego od 1968 roku.

Projekt musi mieć charakter badawczy i powstać przed podjęciem studiów na wyższej uczelni. Autorów może być maksymalnie trójka. Praca musi zostać wyróżniona na centralnym etapie olimpiady przedmiotowej albo uzyskać rekomendację eksperta - pracownika naukowego z doktoratem.

W pracach doświadczalnych nie mogą być stosowane inwazyjne eksperymenty na zwierzętach.

Nadesłane artykuły są recenzowane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin i drobiazgowo oceniane przez jury. Na wiosnę 2014 roku autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Warszawy. Sędziowie poproszą ich wówczas o przygotowanie plakatów prezentujących wyniki badań.

Polski finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE ma formę sesji plakatowej, podczas której uczniowie prezentują swój projekt każdemu z jurorów oraz publiczności. Udział w sesji plakatowej to szansa na rozmowę o swoich pasjach z rówieśnikami i - co najważniejsze - z jurorami, wybitnymi badaczami i popularyzatorami nauki.

Na takich spotkaniach rodzą się pomysły na dalsze badania, przyjaźnie i wspólne projekty. Są też nagrody pieniężne, rzeczowe oraz indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Zwycięzcy wezmą udział w finale europejskim, co roku odbywającym się w innej stolicy - w roku 2014 będzie to Warszawa.

Na finałach europejskich na młodych badaczy czekają nagrody pieniężne, wyróżnienia honorowe i liczne nagrody dodatkowe - w postaci staży w najlepszych europejskich ośrodkach badawczych.

Z finałów europejskich młodzi zdolni Polacy przywożą główne nagrody i dodatkowe wyróżnienia niemal co roku. Szybko utorowali sobie drogę do grona najlepszych. Od 1995 roku, kiedy to Polska po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie, międzynarodowe jury nagrodziło 28 projektów z naszego kraju (łącznie 34 autorów).

Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 17 dodatkowych. Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Brytyjczycy, przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w Konkursie od 1989 roku. Nic dziwnego, że młodzi naukowcy z Polski występują tam w roli faworytów.

Finały konkursu ogłoszonego w ubiegłym roku odbyły się w połowie marca 2013. We wrześniu w Pradze, na 25 edycji konkursu reprezentować nas będą: Michał Gumiela (Andrychów) i Rafał Kozik (Bielsko-Biała), autorzy pracy „Badanie możliwości zastosowania matryc CMOS oraz CCD w celu detekcji, dozymetrii oraz mapowania wiązki promieniowania alfa, beta, gamma, rentgenowskiego oraz protonów", Aleksander Horawa (Warszawa) z pracą „Skończone przestrzenie metryczne" i Arkadiusz Jankiewicz (Wałbrzych) z projektem „Zasięg lotu pszczoły miodnej (Apis mellifera L.) na podstawie analizy palinologicznej składu jej obnóży pyłkowych".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE