PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na uczniowskie projekty badawcze

  • PAP    4 kwietnia 2013 - 11:20
Konkurs na uczniowskie projekty badawcze

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci ogłosił kolejną edycję polskich eliminacji do prestiżowego unijnego konkursu na uczniowskie projekty badawcze. Dotychczasowe wyniki młodych Polaków plasują nasz kraj w ścisłej czołówce.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci już po raz 20. zachęca uczniów z całej Polski do prowadzenia badań i zgłaszania swoich projektów. Oryginalne prace z różnych dziedzin (od nauk ścisłych, przez przyrodnicze - po społeczne i humanistyczne) należy przesyłać na warszawski adres stowarzyszenia do końca października.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists - EUCYS) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku, jako kontynuacja międzynarodowego konkursu Philipsa, organizowanego od 1968 roku.

Projekt musi mieć charakter badawczy i powstać przed podjęciem studiów na wyższej uczelni. Autorów może być maksymalnie trójka. Praca musi zostać wyróżniona na centralnym etapie olimpiady przedmiotowej albo uzyskać rekomendację eksperta - pracownika naukowego z doktoratem.

W pracach doświadczalnych nie mogą być stosowane inwazyjne eksperymenty na zwierzętach.

Nadesłane artykuły są recenzowane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin i drobiazgowo oceniane przez jury. Na wiosnę 2014 roku autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Warszawy. Sędziowie poproszą ich wówczas o przygotowanie plakatów prezentujących wyniki badań.

Polski finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE ma formę sesji plakatowej, podczas której uczniowie prezentują swój projekt każdemu z jurorów oraz publiczności. Udział w sesji plakatowej to szansa na rozmowę o swoich pasjach z rówieśnikami i - co najważniejsze - z jurorami, wybitnymi badaczami i popularyzatorami nauki.

Na takich spotkaniach rodzą się pomysły na dalsze badania, przyjaźnie i wspólne projekty. Są też nagrody pieniężne, rzeczowe oraz indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Zwycięzcy wezmą udział w finale europejskim, co roku odbywającym się w innej stolicy - w roku 2014 będzie to Warszawa.

Na finałach europejskich na młodych badaczy czekają nagrody pieniężne, wyróżnienia honorowe i liczne nagrody dodatkowe - w postaci staży w najlepszych europejskich ośrodkach badawczych.

Z finałów europejskich młodzi zdolni Polacy przywożą główne nagrody i dodatkowe wyróżnienia niemal co roku. Szybko utorowali sobie drogę do grona najlepszych. Od 1995 roku, kiedy to Polska po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie, międzynarodowe jury nagrodziło 28 projektów z naszego kraju (łącznie 34 autorów).

Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 17 dodatkowych. Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Brytyjczycy, przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w Konkursie od 1989 roku. Nic dziwnego, że młodzi naukowcy z Polski występują tam w roli faworytów.

Finały konkursu ogłoszonego w ubiegłym roku odbyły się w połowie marca 2013. We wrześniu w Pradze, na 25 edycji konkursu reprezentować nas będą: Michał Gumiela (Andrychów) i Rafał Kozik (Bielsko-Biała), autorzy pracy „Badanie możliwości zastosowania matryc CMOS oraz CCD w celu detekcji, dozymetrii oraz mapowania wiązki promieniowania alfa, beta, gamma, rentgenowskiego oraz protonów", Aleksander Horawa (Warszawa) z pracą „Skończone przestrzenie metryczne" i Arkadiusz Jankiewicz (Wałbrzych) z projektem „Zasięg lotu pszczoły miodnej (Apis mellifera L.) na podstawie analizy palinologicznej składu jej obnóży pyłkowych".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.