PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs promujący edukację 6-latków

  • PAP    21 listopada 2012 - 20:26
Konkurs promujący edukację 6-latków

Promocję najciekawszych działań wspierających adaptację 6-latków do edukacji szkolnej ma na celu konkurs "Mam 6 lat", którego II edycję ogłosiło w środę MEN. Resort informuje, że w tym roku na wysłanie swoich 6-latków do szkoły zdecydowało się 17, 5 proc. rodziców.
Konkurs jest skierowany do rad rodziców w szkołach i przedszkolach oraz do dzieci. Jego celem jest "upowszechnianie dobrych praktyk szkół, w których uczą się sześciolatki, a także przedszkoli, które skutecznie - również dzięki współpracy z rodzicami - przygotowują dzieci do wcześniejszego rozpoczęcia nauki".

 Czytaj też: Ilu sześciolatków jest w pierwszych klasach?

Organizatorzy pragną wyłonić i wypromować najciekawsze działania wspierające adaptację sześciolatków do edukacji szkolnej.

"Wcześniejsza nauka w szkole, wbrew pojawiającym się niekiedy obiegowym opiniom nie oznacza odbierania dziecku dzieciństwa. To raczej wykorzystanie jego potencjału i stworzenie mu optymalnych warunków rozwoju. Szkoła daje dzieciom sześcioletnim więcej okazji do poznawania ciekawych obszarów wiedzy, opanowania nowych umiejętności oraz kontaktu z innymi dziećmi i dorosłymi. Nauka w środowisku szkolnym pozwala na budowanie poczucia własnej wartości i dalszy rozwój samodzielności" - mówi minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, która ogłosiła konkurs.

Jak przypomina minister, nadchodzący rok szkolny jest ostatnim, w którym rodzice mogą podjąć decyzję o rozpoczęciu przez ich sześcioletnie dziecko nauki w I klasie. "Od września 2014 roku, do pierwszej klasy szkoły podstawowej pójdą już wszystkie dzieci sześcioletnie oraz te dzieci siedmioletnie, które nie rozpoczęły nauki w szkole w wieku sześciu lat. Zależy mi na dostarczeniu rodzicom wszelkich informacji, które pomogą im w podjęciu decyzji" - dodaje Szumilas.

"Chcemy dotrzeć z przekazem do rodziców najmłodszych dzieci i pokazać im, że sześciolatki dobrze radzą sobie w pierwszej klasie, a szkoły są bezpieczne i dobrze przygotowane na ich przyjęcie" - mówi minister i podkreśla, że czas "skończyć ze straszeniem dzieci i rodziców I klasą zwłaszcza, że zdaniem psychologów, wzbudzanie lęku przed szkołą może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości i wpływać na późniejsze sukcesy szkolne uczniów".

Między innymi dlatego w tym roku - jak zaznacza ministerstwo - oprócz rad rodziców, udział w konkursie mogą wziąć też uczniowie klas I-III, którzy poszli do szkoły jako sześciolatki. Przewidziano dla nich specjalną kategorie konkursową pod tytułem "Mam 6 lat i potrafię...". W formie listów, rysunków i filmików dzieci będą mogły zaprezentować umiejętności, jakie nabywają w szkole.

Prace oceniane będą w dwóch etapach - regionalnym i krajowym. Najlepsze prace na poziomie regionalnym wybiorą kuratorzy oświaty, a w krajowym - kapituła powołana przez ministra edukacji narodowej. W ramach konkursu minister przyzna też wyróżnienia "Samorząd na 6" tym samorządom, z których najwięcej sześciolatków rozpocznie we wrześniu 2013 roku naukę w I klasie.

Równocześnie z konkursem "Mam 6 lat" rozpoczynają się inne działania informacyjne MEN. Do szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i rodziców w najbliższych dniach wysłane zostaną plakaty, listy i ulotki zawierające m.in. z informacje o tym, jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe by pójść do szkoły. Do samorządów trafi z kolei prośba o zorganizowanie takich działań, dzięki którym rodzice dzieci 6-letnich i same sześciolatki będą mogły jak najlepiej zapoznać się z warunkami w szkole i poznać przyszłych wychowawców (spotkania w szkołach, dni otwarte, wspólne lekcje, wycieczki do szkoły).

Na stronie MEN, w zakładce www.men.gov.pl/mam6lat będą się też pojawiały opisy dobrych praktyk, wyniki badań i artykuły ekspertów dotyczące funkcjonowania sześciolatka w szkole.

"Wierzę, że w ten sposób rozwiejemy wszelkie wątpliwości rodziców i przekonamy, że 6-latek w szkole pozostaje tym samym 6-latkiem, ale z większymi możliwościami" - mówi minister Szumilas.

Informacje o konkursie, regulamin i kalendarium związane z konkursem są dostępne na stronie MEN i stronach poszczególnych kuratoriów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • dyro, 2012-11-22 09:30:42

    MEN chwyta się różnych metod aby "na siłę" wdrożyć reformę oświaty (czyt. sześciolatki do szkół). Starchy, konkursy, zachęty, a może rodzicom, którzy wyśloą dziecko do szkoły dać po, np. 10 000 zł. To chwyci, na pewno.