PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs Young Europeans Award: Uczniowie z Polski wśród laureatów nagrody

  • AT    21 września 2016 - 10:59
Konkurs Young Europeans Award: Uczniowie z Polski wśród laureatów nagrody
Projekt "Kolorowa twarz Europy" zdobył nagrodę "Young Europeans Award" (fot.young-europeans-award.org)

• Rozstrzygnięto konkurs "Young Europeans Award" w Brukseli.
• Zwyciężył projekt "Kolorowa twarz Europy" przygotowany przez uczniów z Polski, Francji, Niemiec i Ukrainy.
• Polskę reprezentowała Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi z Jerzykowa pod Poznaniem.
Projekt "Kolorowa twarz Europy" zdobył nagrodę "Young Europeans Award", nad którą patronat objęli ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański wraz z ministrami ds. europejskich z Francji i Niemiec - Harlemem Désirem i Michaelem Rothem wziął udział w uroczystości wręczenia nagrody "Young Europeans Award" w Brukseli. Zwycięski projekt, zatytułowany "Kolorowa twarz Europy", przygotowali uczniowie z Polski, Francji, Niemiec i Ukrainy.

Nasz kraj reprezentowała Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi z Jerzykowa pod Poznaniem. W ramach projektu uczniowie zajęli się tematem imigracji do Europy. Poszukiwali doświadczeń migracji we własnych rodzinach i z tej perspektywy zastanawiali się nad znaczeniem pojęcia "ojczyzna". Stworzyli stronę internetową, na której zamieścili filmy i prezentacje.

Nagrodą dla zwycięskiej młodzieży jest pięciodniowy wyjazd do Brukseli, podczas którego ma ona okazję poznać funkcjonowanie instytucji europejskich.

Czytaj też: Polscy uczniowie mają coraz większe kompetencje

W ramach uroczystości ministrowie Szymański, Désir i Roth wzięli udział w debacie z młodzieżą pt. "Jak daleko sięga Europa?". - Siłą Unii Europejskiej jest jej zróżnicowanie. Nie jesteśmy jednym europejskim narodem, nie jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Europy, ale łączy nas bardzo wiele, tak w odniesieniu do świadomości nierzadko bolesnej historii jak i - co jeszcze ważniejsze - przyszłości - powiedział wiceminister Szymański.

Konkurs "Young Europeans Award" został zainicjowany wspólnie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Francusko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Kultury Allianz oraz Fundację Hippocréne. Celem konkursu jest promowanie dialogu oraz wymiany młodzieży z trzech państw Trójkąta Weimarskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.