PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrole w szkołach w Gdańsku wykazały nieprawidłowości

  • MIW    16 stycznia 2018 - 18:44
Kontrole w szkołach w Gdańsku wykazały nieprawidłowości
Po kontroli w gdańskich szkołach tamtejsze władze nie mają powodów do zadowolenia. (fot. pixabay.com)

Władze Gdańska złożyły do prokuratury zawiadomienie o wyłudzeniu i fałszowaniu dokumentów w jednej z miejskich szkół. Wobec kilku dyrektorów miejskich placówek oświatowych prezydent zastosował upomnienia i nagany.
Jak informuje gdański ratusz, na jego zlecenie Biuro Audytu i Kontroli w tym roku szkolnym przeprowadziło kontrolę w Szkole Podstawowej nr 70 w Gdańsku. Wykazała ona, że poprzedni dyrektor przez około rok miał zatrudniać dwóch pracowników, którzy faktycznie w szkole nie pracowali, ale pobierali pensje. W związku z tym miasto złożyło zawiadomienie do prokuratury o wyłudzeniu i fałszowaniu dokumentów.

Czytaj: Dziurawa kontrola dotacji dla niepublicznych szkół i przedszkoli

Jak przyznaje gdański urząd miasta, trwa również postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli przyszpitalnej Szkoły Podstawowej nr 9. Kontroli, jaką tam prowadził Naczelnik Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni ujawniła bowiem, że pracownicy tej placówki mieli się dopuszczać wyłudzeń i fałszowania dokumentów, m. in. dopisując uczniów, którzy nie byli pacjentami szpitala. W ten sposób mieli zawyżyć i tym samym wyłudzić w ten sposób ok. 1,5 miliona złotych subwencji oświatowej naliczonej w 2012 r. na rok 2013.

- W sprawie trwa postępowanie prokuratorskie, konsekwencje wobec nauczycieli, którzy dopuścili się nieprawidłowości, wyciągnie pracodawca, którym jest dyrektor szkoły. Mówimy zarówno o zwolnieniach dyscyplinarnych, jak i wnioskach do działającej przy wojewodzie Komisji Dyscyplinarnej – zapowiada gdański ratusz. Podkreśla równocześnie w związku z innymi nieprawidłowościami w placówce tej już w 2015 roku odwołano dyrektora oraz wybrano nowego, którego zadaniem jest uporządkowanie funkcjonowania placówki zarówno od strony finansowej, jak i organizacyjnej.

Czytaj: NIK po kontroli budowy szkoły zawiadamia prokuraturę

Gdański urząd informuje ponadto, że po zakończonych kontrolach finansowych Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, które wykazały uchybienia i błędy w wypełnianiu Systemu Informacji Oświatowej, a które nie zostały zweryfikowane przez dyrektorów szkół i skutkowały błędnie naliczaną subwencją oświatową, prezydent miasta postanowił ukarać dyrektora jednej ze szkół upomnieniem, a trzech innych dyrektorów naganą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.