PARTNER PORTALU
 • BGK

Kopacz: w edukacji Polska może być przykładem dla Europy

 • PAP    14 października 2014 - 17:34
Kopacz: w edukacji Polska może być przykładem dla Europy

Ten rok będzie wyjątkowy dla polskiej edukacji - po raz pierwszy do szkoły poszli sześciolatkowie, po raz pierwszy pierwszoklasiści otrzymali darmowe podręczniki - mówiła premier Ewa Kopacz we wtorek podczas centralnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
Kopacz podkreśliła, że od 2017 r. z darmowych książek będą korzystać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

"To jest też rok, w którym miałam okazję wygłosić expose i mówić, jak bardzo ważną rzeczą dla młodych ludzi, którzy kończą swoją edukację na różnym poziomie jest to, by po skończeniu szkoły nie byli rejestrowani w urzędach pracy jako bezrobotni" - podkreśliła Kopacz.

Dodała, że minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska traktuje szkolnictwo zawodowe jako priorytet. "Szkolnictwo zawodowe w połączeniu z potrzebami rynku i przemysłu polskiego daje szansę młodym ludziom po skończeniu szkoły, by nie stali się bezrobotni, ale by poszli do pracy i urządzali swoje dorosłe życie" - zauważyła premier.

Czytaj też: Także rodzice zdecydują, co jedzą dzieci w szkole

Jak mówiła, polska edukacja jest dzisiaj na takim poziomie, że możemy stanowić przykład dla wielu krajów europejskich. "Chylę głowę przed wszystkimi tymi, którzy w rankingach zapisali się w sposób szczególny. To dzięki wam, dzięki nauczycielom, pedagogom, poziom nauki jest zdecydowanie wyższy i to nie uszło uwagi również obserwatorów międzynarodowych. Chwalą nas, jestem szczęśliwa z tego powodu" - powiedziała Kopacz.

Szefowa rządu złożyła nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. "Te życzenia, które płyną z serca, powinny brzmieć - miejcie zdrowie do tego, co robicie, miejcie mnóstwo determinacji w sobie, ale też pamiętajcie o tym, że od tego jak traktujecie tych młodych ludzi, czego ich nauczycie, to oni potem w swoim dorosłym życiu będą uczyć swoje dzieci, swoje wnuki" - zaznaczyła.

Czytaj też: Polskiego nauczyciela obraz własny

Premier wspominała też swoich nauczycieli. Zaznaczyła, że to właśnie im zawdzięcza to, jaką jest osobą. "Do dziś pamiętam swoich nauczycieli zarówno ze szkoły podstawowej, jak i ze szkoły średniej. To byli wyjątkowi ludzie" - podkreśliła.

Z kolei zaproszona na uroczystość była wychowawczyni pani premier z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu Kunegunda Głogowska wspominała swoją uczennicę z tamtych lat. "Była bardzo sympatyczną uczennicą, bardzo miłą, a przy okazji zdolną, wytrwałą i pilną" - powiedziała.

Podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 20 nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty otrzymało z rąk premier odznaczenia państwowe.

Postanowieniem prezydenta, na wniosek minister edukacji, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty cztery osoby odznaczone zostały Złotym Krzyżem Zasługi, cztery - Srebrnym Krzyżem Zasługi, a jedna - Brązowym Krzyżem Zasługi. Sześć osób otrzymało Medale Złote za Długoletnią Służbę, trzy - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, a dwie - Medal Brązowy za Długoletnią Służbę.

12 osób uhonorowanych zostało najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji - Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Tyle samo osób otrzymało nagrody Ministra Edukacji Narodowej.

Premier wspólnie z minister edukacji wręczył także 20 nauczycielom dyplomy nadania tytułu honorowego profesora oświaty. Tytuły te nadawane są tylko raz w roku, właśnie w Dniu Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (11)

 • GregGr, 2014-11-17 15:34:41

  Myślę, że takie słowa może powiedzieć osoba nie znająca tematu lub niezrównoważona psychicznie Ta osoba kłamała w wielu sprawach, jako marszałek wykazywała się niekompetencją, brakiem wiedzy merytorycznej i nienawiścią. Ale ludzie ją kochają. Tusk był kłamcą w każdym calu, ale miał urok osobisty. Ta... osoba to dno.  rozwiń
 • kaka, 2014-10-25 17:50:05

  Pani premier zapomniała o swoich nauczycielach akademickich?
 • podpisałem, 2014-10-15 22:29:28

  Zakładam, że p. Premier mówi szczerze: "w edukacji Polska może być przykładem dla Europy". Więc: dlaczego taką edukację samo-rządzący wespół ze sprzedajnymi mediami tak bardzo chcą zniszczyć? Czy polska edukacja może być przykładem wbrew, czy też dzięki Karcie Nauczyciela?...  rozwiń