PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopernik wraca do Torunia

  • JL    22 stycznia 2010 - 09:44
Kopernik wraca do Torunia

Powrót wielkiego astronoma przewidziano na 19 lutego. Wtedy w katedrze Świętych Janów zostaną wystawione jego doczesne szczątki odnalezione w 2005 r. w czasie prac archeologicznych we Fromborku.
Kujawsko-Pomorskie chce w ten sposób oddać hołd swemu najsłynniejszemu krajanowi. Religijne uroczystości przy wsparciu marszałka Piotra Całbeckiego organizują – akurat w dzień urodzin astronoma i kanonika kapituły warmińskiej – diecezja toruńska i archidiecezja warmińska.

Najwybitniejszy torunian został ochrzczony w katedrze Świętych Janów. Stoi tam chrzcielnica, której użyto podczas sakramentu.

Ceremonia wpisuje się w wydarzenia związane z zaplanowanym na maj symbolicznym powtórnym pochówkiem szczątków astronoma w katedrze we Fromborku. Zbiega się też ze Świętem Uczelni obchodzonym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Kopernik mieszkał w Toruniu od swych urodzin 19 lutego 1473 r. do 1491 roku, kiedy skończył naukę w szkole parafialnej przy kościele św. Jana i zaczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest uważany za jednego z największych myślicieli w historii ludzkości.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Warszawianka, 2010-01-22 12:51:47

    zamiast zostawic je we Fromborku żeby i tam przyciagnąc turystów to sciąga sie wszystko do kupy w jednym miejscu, nie dbając o rozwój turystyki. We Fromborku byłby wielka atrakcją a w Toruniu bedzie jedną z wielu - kraj bezmyślnych ludzi byle nagrabić do siebie, ale o ogólnopolski interes nikt nie ...dba  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: