PARTNER PORTALU
  • BGK

Korepetycje: Powstaje szara strefa

  • PAP/Przegląd prasy    28 września 2015 - 07:45
Korepetycje: Powstaje szara strefa
Korepetycji udziela od 50 do 75 proc. nauczycieli. Niewielu z nich płaci od tego podatek. Fot. Pixabay.com

Przeszło połowa z ponad 600 tys. nauczycieli w udziela korepetycji. Ale tylko część rozlicza się z nich z fiskusem.
Korepetycji udziela od 50 do 75 proc. nauczycieli – mówi Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Wg szacunków tylko nieliczni płacą z tego tytułu podatek – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Darmowe korepetycje z matematyki

Mało kto myśli, by za dodatkowe zajęcia wziąć rachunek. A zarobek z nich może sięgać kilku tys. zł miesięcznie.

Wszyscy są zobowiązani do rozliczania się z dochodu. Dotyczy to też nauczycieli udzielających prywatnych korepetycji – przypomina resort finansów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2015-09-28 13:09:58

    Korepetycje to patologia, symptom chorego oświatowego systemu. Matematykę na maturze wprowadzono dla korepetycji, nie w interesie społecznym. Należy zaniechać zmian strukturalnych w oświacie (tematu zastępczego), a zająć się istotnymi jakościowymi kwestiami. Najważniejsza rzecz, to przestać oceniać ...potencjał genetyczny uczniów i pomoc rodziców, także w formie korepetycji, a zacząć oceniać samodzielne uczenie się i jego efekty. Najwyższe oceny powinni także otrzymywać uczniowie słabsi od innych ale uzyskujący największy postęp. Jak jest ktoś głuchawy, a nauczy się poprawnej gry na werblach to może otrzymać najwyższą ocenę z muzyki. Zaś osoba utalentowana muzycznie, a nie potrafiąca zagrać na skrzypcach może nie otrzymać najwyższej oceny z muzyki, bo nie wykorzystuje swoich predyspozycji. Oczywiście nie należy oczekiwać nadmiaru wysiłku we wszystkich kierunkach. Trzeba w szkołach: 1) zaciekawiać uczeniem się, 2) motywować do wysiłku edukacyjnego, indywidualizując wymagania i doceniając efekty samodzielnego uczenia się, 3) wszystkich uczniów przygotowywać do efektywnej pracy po szkole, także profesjonalnej. Korepetycje często dotyczą zagadnień zbędnych, tylko nauczycieli interesujących. Jest co reformować.  rozwiń