PARTNER PORTALU
 • BGK

Kościół matury nie odpuszcza

 • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza    22 maja 2013 - 06:47
Kościół matury nie odpuszcza

Kościół chce religii na maturze i naciska na rząd, żeby wprowadzić taką możliwość.
Przeciwny temu resort edukacji argumentuje, że „religia nie wchodzi w zakres podstawy programowej kształcenia ogólnego", a jej nauczanie odbywa się „na podstawie programów opracowywanych i zatwierdzanych przez właściwe władze Kościołów i innych związków wyznaniowych" - pisze „Gazeta Wyborcza".

Hierarchom zależy na wprowadzeniu matury z religii możliwie szybko w związku z nowymi zasadami zdawania matury w 2015 r., kiedy to przedmioty dodatkowe (przynajmniej jeden z puli 15, m.in. geografia, fizyka) będą obowiązkowe do zdawania (dziś nie są).

W piśmie przesłanym gazecie przez MEN resort pisze, że dla uczniów, którzy chcą studiować teologię, jest inne rozwiązanie. „Uczelnie prowadzące kierunek studiów teologia w ramach postępowania rekrutacyjnego mogą przeprowadzać egzaminy wstępne z religii".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • ziuta, 2013-05-25 20:00:27

  Matura z mitów i klepania paciorka to chyba stanowczo lekka przesada. Nawet jak na ten kraj ciągle na klęczkach. Co komu z matury z religii? A kościół niech się może raczej ogarnie ze skandalami których przyczyną są księża, a nie narzuca zdawania bajek na maturze.
 • Michał Biszkowiecki, 2013-05-22 17:34:43

  Chyba Wiara albo Prekonania boReligia Biszkowiecki to już przymus !
 • nedpolams@op.pl, 2013-05-22 17:26:55

  Jest ogromna różnica pomiędzy kształtowaniem a narzucaniem światopoglądu dzieciom i młodzierzy , a relacje rozkładają sie odwrotnie proporcjonalnie do środka przymusu. Jakiś czas temu miałem idee przywieśc córke do Polski na nauke języka polskiego,stosowne zapytanie wystosowałem e-mailem do minister...stwa o podanie adresów szkół podstawowych świeckich ................ W szkole do której aktualnie uczęszcza jest przedmiot religia , natomiast program nauczania obejmuje zaznajomienie dzieci z religiami występującymi na Świecie , bez próby ukierunkowania światopoglądu. Jezeli dziecko jest zainteresowane religią lokalną może uczestniczyć w imprezach organizowanych przez kościół lokalny. W wielu krajach są szkoły wyznaniowe od podstawówki poprzez szkoły średnie ale to nie leży w gesti instytucji świeckich. Polskie realia edukacyjne przypominają pierwszą reklame Forda , możesz kupić każdy kolor pod warunkiem ,że będzie to czarny. Odpuściliśmy naukę języka w Polsce ale niestety nie jesteśmy jedyni. Natomiast obligatoryjne narzucenie matury z religie uważam za naruszenie zbyt wielu zasad prawnych co w konsekwencji może skutkowac procesami sądowymi.  rozwiń