PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków "Dojrz@ły w sieci"

  • PAP    14 września 2010 - 19:37
Kraków "Dojrz@ły w sieci"

Miasto Kraków przystąpiło, jako pierwsze miasto w Polsce, do Koalicji na rzecz Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci" - poinformował szef biura prasowego kancelarii prezydenta Krakowa Filip Szatanik.
Deklarację o współpracy podpisali we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes UPC Polska Simon Boyd.

Inicjatorami Koalicji są: UPC Polska oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Poprzez współpracę i wymianę doświadczeń jej członkowie pragną aktywnie działać na rzecz wyrównywania szans w dostępie do nowych technologii, szczególnie w grupie osób powyżej 50. roku życia.

Z zaprezentowanych podczas uroczystości badań wynika, że ponad 10 milionów Polaków nie korzysta na co dzień z internetu, komputera, telefonu komórkowego. Są to przede wszystkim osoby powyżej 50. roku życia. Nabycie umiejętności w tym zakresie staje się warunkiem koniecznym pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym i kulturalnym. Osoby, które nie zdobędą takich umiejętności, będą w znacznie większym stopniu zagrożone wykluczeniem społecznym i ekonomicznym.

W Krakowie z internetu korzysta 40 proc. mieszkańców w wieku 50+ (średnia dla Polski to 21,6 proc.), choć dostęp do niego ma 56,6 proc. mieszkańców (39,9 proc. w Polsce). Aż 17,6 proc. krakowian w tej grupie wiekowej nie korzysta z internetu mimo posiadania łącza w domu. Zdaniem twórców koalicji, wyniki te dowodzą, że podstawowym wyzwaniem jest stwarzanie warunków i możliwości do rozwoju kompetencji cyfrowych dojrzałych Polaków.

- Cieszę się, że miasto Kraków przystępuje do projektu "Dojrz@łość w sieci". Poprzez współpracę i wymianę doświadczeń pragniemy aktywnie działać na rzecz wyrównywania szans w dostępie do nowych technologii, szczególnie w grupie osób powyżej 50. roku życia. Myślę, że działania Koalicji przyczynią się do aktywizacji społecznej i zawodowej tej grupy wiekowej - powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Zadowolenie wyraził również prezes UPC Polska Simon Boyd: - UPC Polska, jako firma zaangażowana społecznie, od wielu lat realizuje działania edukacyjne w ramach Akademii e-Seniora, ucząc osoby starsze korzystania z komputerów i internetu. Skala wykluczenia cyfrowego jest zbyt duża, aby radzić sobie z tym wyzwaniem w pojedynkę, dlatego powołaliśmy do życia Koalicję "Dojrz@łość w sieci - wyjaśnił Simon Boyd.

Jak informuje krakowski magistrat, od trzech lat Kraków stara się rozwijać działania na rzecz seniorów, głównym założeniem jest zintegrowanie instytucji pomagającym ludziom starszym. Miasto Kraków realizuje projekt społeczny "Kraków dla Seniora", ukierunkowany na rozwój, integrację i aktywizację grupy seniorów w Krakowie, uwzględniając aspekty społeczne, gospodarcze i kulturowe. Prowadzi również serwis "Kraków dla Seniora".

Na stronach serwisu seniorzy mogą znaleźć m.in. informacje o zajęciach na krakowskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku, jak również ofertę kursów komputerowych. Do tej pory w 6 edycjach zostało bezpłatnie przeszkolonych blisko 200 osób w zakresie podstawowej obsługi komputera, internetu, korzystania z poczty internetowej, wyszukiwarek itp.

Współzałożycielami Koalicji "Dojrz@łość w sieci" są: Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, F-Secure, IBM, Microsoft, Onet.pl, PKPP Lewiatan oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Działania Koalicji zostały objęte patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zamierzeniem Koalicji jest stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń dla podmiotów chcących wspólnie wypracowywać i wdrażać w swojej działalności rozwiązania, które ułatwiać będą korzystanie z nowych technologii grupom szczególnie narażonym na e-wykluczenie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.