PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków nie zlikwiduje szkół? Prezydent wycofał projekt restrukturyzacji

  • PAP/AT    26 stycznia 2016 - 15:56
Kraków nie zlikwiduje szkół? Prezydent wycofał projekt restrukturyzacji
Barbara Nowak poinformowała, że w projektach uchwał przygotowanych przez władze Krakowa dotyczących likwidacji oraz przenosin niektórych placówek znalazły się nieprawdzie informacje o sytuacji szkół (fot.Tomasz Stankiewicz/krakow.pl)

• Władze Krakowa planowały likwidację gimnazjów, liceów i zespołów szkół zawodowych.
• Komisja Główna Rady Miasta nie zgodziła się na projekty uchwał o zamiarze likwidacji placówek.
• Radni chcą poczekać na decyzję rządu, który planuje reformę szkolnictwa.
Władze Krakowa wycofują się z przedstawionego w połowie stycznia planu restrukturyzacji sieci szkół. Komisja Główna Rady Miasta nie zgodziła się, by projekty uchwał o zamiarze likwidacji placówek znalazły się w porządku obrad najbliższej sesji.

"W tej sytuacji prezydent postanowił wycofać te projekty uchwał" - poinformowała we wtorek dziennikarzy odpowiedzialna za edukację zastępca prezydenta Krakowa Katarzyna Król.

Pierwotnie władze miasta planowały likwidację kilku gimnazjów, liceów i dwóch zespołów szkół zawodowych. Jak informowała Katarzyna Król chodziło o te placówki, które mają coraz mniej uczniów, słabe wyniki i nie cieszą się powodzeniem.n "Zmiany, które proponowaliśmy, nie wynikały z chęci oszczędności. Reorganizacja miała na celu zapewnienie odpowiedniej jakości nauczania i większego komfortu pracy uczniom" - mówiła dziennikarzom Król.

Czytaj też: ZNP broni gimnazjów

Plany miasta wzbudziły emocje wśród rodziców, nauczycieli i uczniów szkół, których zmiany miały dotyczyć, a przedstawiciele związków zawodowych oświaty obawiali się, że przy okazji reorganizacji sieci szkół część nauczycieli straci pracę.

Komisja Główna Rady Miasta Krakowa nie zgodziła się, by projekt uchwał o zamiarze likwidacji szkół trafiły pod obrady radnych na najbliższej sesji. O ich wycofanie wnioskowali radni PiS. Radni PO w tej sprawie wstrzymali się od głosu.

Szef klubu radnych PiS Włodzimierz Pietrus przypomniał na briefingu dla dziennikarzy, że w kampanii wyborczej kandydaci PiS podpisywali "Deklarację samorządową", w której zapisano, że nie będzie likwidacji szkół, a nieprzestrzeganie tego dokumentu skutkowałoby wykluczeniem z partii.

Ponadto, jak zauważył Pietrus, rząd planuje reformę szkolnictwa. "Musimy poczekać na rozstrzygnięcia rządowe i ewentualnie potem dostosować się do sytuacji, a nie odwrotnie" - mówił. Dodał, że ogłoszenie samego zamiaru likwidacji szkoły, nawet jeśli ostatecznie do tego nie dojdzie, bardzo utrudnia później nabór do takiej placówki.

Radna PiS, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Miasta Krakowa, Barbara Nowak dodała, że w projektach uchwał przygotowanych przez władze Krakowa dotyczących likwidacji oraz przenosin niektórych placówek znalazły się nieprawdzie informacje o sytuacji szkół. "Zdziwił nas pomysł likwidacji szkół zawodowych, których ciągle mamy za mało" - zaznaczyła.

Radni PiS podkreślili, że nie chcieli, by dyskusja na ten temat toczyła się na sesji Rady Miasta, bo obawiali się, że nie mając w Radzie większości nie zdołają obronić szkół przed likwidacją. "Te szkoły, które miałyby swoich adwokatów wśród radnych PO pewnie zostałyby uratowane, a pozostałe byłyby zlikwidowane" - ocenił Pietrus.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.