PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, przedszkola: większa dotacja dla placówek publicznych

  • bad    26 sierpnia 2015 - 14:40
Kraków, przedszkola: większa dotacja dla placówek publicznych
O 10% dotacji więcej na każde dziecko uczęszczające do przedszkola niesamorządowego publicznego. Fot. krakow.pl

Podczas spotkania z dyrektorami niesamorządowych przedszkoli publicznych Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział zwiększenie dotacji dla tych przedszkoli o 10% na każde dziecko.
Przedszkole anglojęzyczne Hop Kids w Kurdwanowie było gospodarzem spotkania z udziałem Jacka Majchrowskiego, prezydenta Miasta Krakowa, Katarzyny Cięciak, zastępcy prezydenta ds. Edukacji i Sportu, Barbary Nowak, przewodniczącej Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa oraz dyrektorów niesamorządowych publicznych przedszkoli z Krakowa.

Spotkanie poświęcone było sytuacji przedszkoli publicznych oraz współpracy pomiędzy miastem a placówkami. W trakcie rozmów prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział zwiększenie dotacji dla przedszkoli niesamorządowych o 10% (tj. o 74,37 zł) na każde dziecko. Projekt uchwały w tej sprawie został złożony, a radni zajmą się nim najprawdopodobniej już we wrześniu.

Sieć przedszkoli w Krakowie coraz większa

- Od 2017 roku na samorządach będzie ciążyć obowiązek ustawowy zapewnienia miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom w wielu przedszkolnym. Rozpoczęliśmy starania, aby zachęcać przedszkola niepubliczne do przekształcania się w przedszkola publiczne. Od nowego roku kalendarzowego w budżecie miasta będzie zapis mówiący o powiększonej o 10% dotacji na każde dziecko uczęszczające do przedszkola niesamorządowego publicznego – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Katarzyna Cięciak dodaje, że sieć przedszkoli w Krakowie rozrasta się. Rozbudowywane i tworzone są przedszkola w rejonach miasta, w których jest najwięcej nowych osiedli gdzie mieszkają rodziny z małymi dziećmi, tak, aby rodzice mogli w sposób komfortowy funkcjonować na co dzień. Trwa właśnie rozbudowa placówek przy ul. Mackiewicza i Emaus, otwarte zostaną na ul. Kościuszkowców i Babińskiego. Miasto przygotowuje także dokumentację aby rozpocząć budowę zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Bartla.

Zmiana uchwały będzie dotyczyć 33 niesamorządowych przedszkoli publicznych funkcjonujących na terenie Krakowa, do których uczęszcza obecnie 1910 dzieci. Planowane zwiększenie wysokości dotacji w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 sierpnia 2018 r., powinno skutkować wzrostem liczby miejsc w publicznych przedszkolach niesamorządowych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne, inne niż gmina Kraków.

Przyczyni się to do realizacji przez miasto zadania, które na gminy nakłada nowelizacja Ustawy o systemie oświaty, czyli do zapewniania od roku szkolnego 2017/2018 wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym miejsc w placówkach publicznych. Zwiększenie dotacji to także wyjście naprzeciw oczekiwaniom dyrektorów, którzy będą mogli przeznaczyć więcej środków uzyskanych z miasta na zadania bieżące (w tym remonty).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.