PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków stolicą zawodowców

  • wer/malopolskie.pl    28 września 2011 - 08:24
Kraków stolicą zawodowców

W Krakowie spotkali się dyrektorzy generalni ds. kształcenia i szkolenia zawodowego z krajów Unii Europejskiej oraz państw z nią stowarzyszonych.
Dyskusji o kwestiach związanych z sytuacją tego segmentu szkolnictwa i perspektywami jego rozwoju, towarzyszył pokaz projektu ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce'', realizowanego przez województwo.

Debata dyrektorów generalnych koncentrowała się wokół zagadnień dotyczących uelastycznienia form zdobywania kwalifikacji, wspierania mobilności zawodowej oraz zapewniania wysokiej jakości kształcenia zawodowego poprzez powiązanie go ze szkolnictwem wyższym i gospodarką.

Czytaj też: Zawodówki znowu na topie

Jej tło stanowiła prezentacja projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, który od początku ubiegłego roku jest prowadzony w szkołach zawodowych naszego regionu. W jego ramach, do końca 2014 roku, na szkolenia i kursy dla około 37 tysięcy uczniów oraz na wyposażenie w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu 190 małopolskich szkół przeznaczonych zostanie 140 milionów złotych.

- Pragniemy wspomóc szkoły zawodowe, podnieść jakość kształcenia zarówno przedmiotów zawodowych, jak i matematyki, języków obcych i informatyki - podsumowywał projekt wicemarszałek Roman Ciepiela, przewodniczący komitetu sterującego projektu.

- Nie da się ukryć, że szkoły zawodowe przeżywają renesans, a efektem tego projektu będzie zapewnienie wsparcia nowoczesnej gospodarki, opartej na wiedzy - dodał.

Rezultaty pierwszego roku realizacji projektu przedstawiło kilka szkół, kształcących w zawodach różnych branż. Uczniowie pokazali m.in. skonstruowane przez siebie roboty, tradycyjne techniki snycerskie, metody badania czystości wody i wykonywania pomiarów geodezyjnych, a także różne sposoby parzenia kawy i przygotowywania napojów.

Krakowskie spotkanie to część działań związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.