PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków zachęca do szkół specjalnych

  • PAP    28 sierpnia 2012 - 15:24
Kraków zachęca do szkół specjalnych

Władze Krakowa zachęcają rodziców dzieci z dysfunkcjami, by posyłali je do szkół specjalnych.
Tam znajdą dobrą edukację i pomoc specjalistów – mówiła we wtorek wiceprezydent ds. edukacji Anna Okońska – Walkowicz.

„Chcemy pokazać szkołę specjalną, jako miejsce dobrej edukacji dla dzieci z dysfunkcjami” – podkreśliła wiceprezydent. „Klasa integracyjna nie zawsze jest dobrym wyborem. Obserwujemy często, że po 2-3 latach niepowodzeń dydaktycznych dzieci trafiają do szkoły specjalnej z dużymi zaniedbaniami” – dodała.

Z myślą o rodzicach i opiekunach dzieci, u których zdiagnozowano problemy rozwojowe lub niepełnosprawność przygotowano ulotkę „Podnieść skrzydła” z informacjami, gdzie krok po kroku szukać wsparcia i pomocy. Ulotki dzięki wsparciu Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie rozesłano do lekarzy, którzy stawiają diagnozy.

Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ dr Maciej Pilecki podkreślał podczas wtorkowej konferencji prasowej, że dla wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nauka w szkole masowej wiąże się z byciem „kozłem ofiarnym”. „Bycie osobą, która ma poczucie odrzucenia i tego, że nigdy nie będzie najlepsza jest bardzo trudnym doświadczeniem” – mówił dr Pilecki.

Dodał, że dla wielu dzieci z problemami, indywidualny tok nauczania jest zamknięciem drogi do dorosłości i samodzielności. „Z jednej strony bycie w szkole specjalnej dla wielu rodziców i dzieci jest trudne, z drugiej dla niektórych z nich fakt, że wreszcie umie coś lepiej niż inny uczeń jest bardzo ważny. W wypadku dzieci upośledzonych ważniejsze jest, że nauczyły się codziennego, samodzielnego funkcjonowania niż żeby nabyły złożoną wiedzę z jakiegoś zakresu” – dodał.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.