PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: „Żywe lekcje biologii” w szkołach

  • PAP/MIW    29 maja 2017 - 14:46
Kraków: „Żywe lekcje biologii” w szkołach
W krakowskich szkołach uczniowie sami będą uprawiać warzywa. (fot.pixabay.com)

„Żywe lekcje biologii”, podczas których uczniowie sami będą uprawiać warzywa i robić kompost, będą realizowane w krakowskich szkołach. Pilotażowy projekt zainicjowano w poniedziałek (29.05).
- Krakowianie aktywnie włączają się w sadzenie drzew, krzewów, sianie łąk. Chcemy zacząć edukację od dzieci, żeby dowiedziały się, skąd biorą się pomidory i sałata. Zobaczymy, jak projekt przebiegnie w tym roku. Myślę, że będziemy go rozszerzać - mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

- Nie każde dziecko ma dostęp do ogródka, nie każde ma możliwość zobaczenia, jak te roślinki rosną, jak trzeba o nie dbać i jak ciężka jest to praca. Cieszymy, się że szkoły tak chętnie udostępniły kawałek terenu na ten cel. Być może dojdziemy do tego, że tereny przyszkolne przestaną mieć funkcję wyłącznie rekreacyjno-sportową - dodał.

W ośmiu szkołach zamontowane zostały kompostowniki, w pięciu kolejnych placówkach tunele foliowe wraz z kompostownikami. Projekt ma charakter całoroczny. Uczniowie mają sprzęt niezbędny do pielęgnacji roślin, a w mini tunelach sadzą m.in. pomidory, sałatę, ogórki. Warzywa będą doglądane także podczas wakacji.

- Jak będzie więcej warzyw, będzie można naszą szklarenkę powiększyć. Chcielibyśmy, żeby teraz było dużo słońca, żeby rośliny miały go jak najwięcej - mówili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4, przy ul. Urzędniczej, gdzie zainaugurowano lekcje.

"Żywa lekcja biologii" to wspólny projekt Zarządu Zieleni Miejskiej i krakowskiego radnego Łukasza Wantucha, realizowany przez Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju (ECEiR), które przygotowało dla nauczycieli klas I-III scenariusze pięciu lekcji.

- Są one tak przygotowane, że dzieci mogą prześledzić cały proces hodowli rośliny od nasionka do uzyskania owocu. Mamy także broszurki, które dzieci mogą zabrać do domu, a to - mamy nadzieję - pozwoli funkcjonować temu projektowi także poza murami szkoły - mówił Tomasz Jacek z ECEiR.

Na realizację pilotażowego projektu zarezerwowano w budżecie Zarządu Zieleni Miejskiej kilkanaście tysięcy złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.