PARTNER PORTALU
 • BGK

Krakowscy radni przyjęli rezolucję, w której sprzeciwiają się reformie edukacji

 • PAP/JS    14 grudnia 2016 - 21:50
Krakowscy radni przyjęli rezolucję, w której sprzeciwiają się reformie edukacji
Za rezolucją głosowało 17 radnych, przeciw było 16 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, a jedna osoba, choć obecna nie brała udziału w głosowaniu. PiS złożyło votum separatum. (fot.wikipedia)

• Krakowscy radni przyjęli rezolucję, w której sprzeciwiają się rządowemu projektowi reformy edukacji i apelują o jej odłożenie.
• Zwołana na wniosek PO nadzwyczajna sesja poświęcona zmianom w oświacie była bardzo emocjonalna.
Jak mówił radny PO Wojciech Krzysztonek reforma systemu oświaty, proponowana przez rząd to "jazda po rollercoasterze, który jest niezabezpieczony i nikt nie chce do niego wsiąść". "Pozwólcie rządowi rządzić, a niech radni zajmą się przygotowaniem sieci szkół" - mówił radny PiS Adam Kalita.

"Jest mnóstwo wątpliwości, niejasności, reformie nie została przygotowana, nie wiemy, jakie będą jej skutki i koszty" - mówił radny PO Aleksander Miszalski, przedstawiając projekt rezolucji. Dodał, że zmiany nie były wystarczająco skonsultowane, a szkoły będą mieć kłopot z miejscami dla uczniów. "Ustawa wprowadza szereg patologii takich jak podwójny rocznik, rozbijanie nowych zespołów szkolnych, skrócenie kształcenie obowiązkowego z dziewięciu do ośmiu lat" - argumentował.

Szef klubu radnych PiS Włodzimierz Pietrus mówił, że nadzwyczajna sesja dotycząca reformy edukacji to debata polityczna. "Polska szkoła ma być dobra dla każdego ucznia niezależenie od jego statusu materialnego i miejsca zamieszkania. Ma uczyć, wychowywać, promować odpowiednie postawy moralne i kształtować postawy obywatelskie. Przygotowywane zmiany w edukacji są odpowiedzią na oczekiwania szerokiego środowiska, które chce szkoły nowoczesnej, a jednocześnie zakorzenionej w tradycji" - powiedział Pietrus.

Rafał Komarewicz szef prezydenckiego klubu radnych "Przyjazny Kraków" mówił, że odniósł wrażenie, iż wnioskodawcom zwołania sesji i autorom rezolucji nie chodziło o sieć szkół w Krakowie, ale o sprzeciw wobec reformy w ogóle. "Klub Przyjazny Kraków chcemy zajmować się sprawami, na które mamy wpływ i które polepszą życie krakowian" - mówił Komarewicz.

Za rezolucją głosowało 17 radnych, przeciw było 16 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, a jedna osoba, choć obecna nie brała udziału w głosowaniu. PiS złożyło votum separatum.

W rezolucji skierowanej do minister edukacji radni zaapelowali o odstąpienie w tym roku od reformy i przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych: z rodzicami, nauczycielami, samorządami oraz o gruntowne przeanalizowanie kosztów zmian, w szczególności poniesionych przez samorządy lokalne.

Zaproszona na sesję małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zastrzegła, że nie może rozmawiać o sieci szkół w Krakowie, ponieważ nie ma jeszcze wniosków z konsultacji społecznych prowadzonych przez władze Krakowa.

"W reformie edukacji najważniejszy jest powrót do czteroletniego liceum" - mówiła Nowak. Dodała, że reforma jest rozłożona w czasie, zaczyna się 1 września 2017, ale skończy się w roku szkolny 2022/23, a w technikach rok później. "Mówicie państwo, żeby reformę przekładać. Nie zdajecie sobie sprawy, że dzieci potrzebują już dziś dobrej szkoły, nie mają czasu" - powiedziała powołując się na to, co usłyszała od jednego z dyrektorów.

Nowak mówiła, że w szkołach panuje testomania, a w wielu placówkach wyniki uczniów to efekt uczęszczania przez nich na korepetycje. "Ta reforma wprowadza nareszcie szkołę dla dziecka. Ta reforma jest dla świadomego swojej tożsamości narodowej Polaka" - podkreśliła. "Nowa struktura szkoły zawiera zupełnie nowe treści, korelacje, których nie było i inne podejście do człowieka" - dodała.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.