PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowskie obchody Dnia Europy

  • PAP    9 maja 2011 - 15:08
Krakowskie obchody Dnia Europy

Układaniem piernikowych puzzli z marcepanową flagą Unii Europejskiej i "Odą do radości" odegraną z Wieży Mariackiej obchodzono w Krakowie Dzień Europy.
Uroczystość stała się okazją do ogłoszenia, że Kraków jest przygotowany do lipcowej prezydencji w UE.

Olbrzymie puzzle z piernika upiekli uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Zajęło im to trzy dni, zużyli 18,5 kg mąki i 8 kg cukru, wykorzystali 26 kg niebiesko-żółtego marcepanu. Puzzle układali na stojaku gospodarze regionu: wojewoda i marszałek Małopolski oraz wiceprezydent Krakowa.

Czytaj też: XII Parada Schumana w Warszawie

- Dzisiejszy dzień to okazja, żeby zakomunikować mieszkańcom Krakowa, że jesteśmy gotowi i przygotowani do polskiej prezydencji. Jesteśmy przygotowani, żeby pokazać przedstawicielom Unii Europejskiej, że jesteśmy miastem i regionem historycznym i z tradycjami, ale też miastem przyszłości - powiedziała pełnomocnik prezydenta Krakowa (oceń prezydenta) ds. Marki Kraków Monika Piątkowska.

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik podkreślał, że o walorach województwa będzie przekonywać gości z UE podczas polskiej prezydencji od 1 lipca 1200 krakowskich studentów, którzy zgłosili się do pomocy jako wolontariusze. Marszałek województwa Marek Sowa zapowiedział działania, by UE zagościła w Małopolsce na stałe.

Poniedziałkowe obchody zorganizowano na Małym Rynku w Krakowie. Oprócz "Ody do radości", odegranej przez hejnalistę z Wieży Mariackiej, odbyło się także wspólne odśpiewanie hymnu UE przez wszystkich zgromadzonych. Dla najmłodszych zorganizowano wiele konkursów i quizów, występowała Krakowska Orkiestra Staromiejska. W namiotach ustawionych na Małym Rynku przez europejskie i małopolskie instytucje oraz europosłów Bogusława Sonika i Różę Thun prezentowano dorobek Unii Europejskiej.

Festyn Dzień Europy organizowały Małopolski Punkt Informacji Europejskiej "Europe Direct" oraz Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

W niedzielę w ramach obchodów Dnia Europy po Krakowie jeździł Tramwaj Europejski, w którym odbywała się kwesta dla japońskiego miasta Kesennuma. Akcje zorganizowała europosłanka Róża Thun i Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja na pamiątkę ogłoszenia planu Schumana.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.