PARTNER PORTALU
  • BGK

Książka dla nauczycieli o wykorzystywaniu dokumentów archiwalnych

  • Przegląd prasy/"Gazeta Wyborcza"    19 marca 2011 - 10:41

Z wizytą w archiwum, legendy mojej miejscowości, antysemityzm kiedyś i dzisiaj - takie m.in. tematy na scenariusze lekcji z historii z wykorzystaniem dokumentów archiwalnych można znaleźć w publikacji "Archiwum jako warsztat pracy nauczyciela historii".
Publikacja jest wynikiem współpracy dwóch instytucji: Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, które w ubiegłym roku zorganizowały cykl warsztatów dla nauczycieli. Celem tych warsztatów było m.in. podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie wykorzystania źródeł historycznych podczas lekcji. (Czytaj też: Wzrosną płace nauczycieli. Prawdopodobnie)

W książce znalazło się 26 scenariuszy lekcji uporządkowanych w pięć grup tematycznych: źródła historyczne - rola archiwum, historia herbu Warszawy, emigracja z ziem polskich XIX/XX w., Warszawa we wrześniu 1939 roku, Warszawscy Żydzi.

Scenariusze lekcji przeznaczone są dla uczniów w różnym wieku - od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych. Przygotowane zostały na podstawie dokumentów znajdujących się w zbiorach warszawskiego archiwum. Kopie ich umieszczone zostały na CD dołączonej do książki. Jest to bardzo obszerny, różnorodny materiał źródłowy, zarówno drukowany, rękopiśmienny, jak i fotograficzny.

Materiały pomocnicze dla nauczycieli zostały przygotowane z perspektywy nowoczesnej edukacji zakładającej aktywność ucznia, który ogląda, doświadcza, analizuje, nie pozostając jedynie biernym odbiorcą.

Np. w grupie materiałów dotyczących emigracji znalazły się fragmenty oryginalnych listów napisanych na przełomie 1890 i 1891 r. przez emigrantów z ziem polskich. "W zbiorach Państwowego Archiwum m.st. Warszawy znajduje się 250 oryginalnych listów z tamtych czasów, to listy adresowane do odbiorców mieszkających na Mazowszu, głównie w Guberni Płockiej, graniczącej z Prusami Wschodnimi. Żaden z nich nie dotarł do adresata, zatrzymane zostały przez cenzurę carską. Wśród nich jest ponad 177 listów wysłanych ze Stanów Zjednoczonych, 60 listów z Brazylii, kilkanaście listów wysłanych w podróży" - powiedziała Violetta Urbaniak z archiwum, która była współautorką warsztatów.

Na płycie umieszczone są zarówno transkrypcje listów, jak i kopie fragmentów listów. Są tam też kopie zdjęć, które były wysłane z listami, i ulotek reklamowych parowców pływających do Ameryki. Uzupełnione zostały one m.in. kopiami dokumentów paszportowych i przelewów pieniężnych.

"Emigracja to temat i problem zawsze aktualny. Ludzie zawsze migrowali. Zarówno Polacy emigrowali kiedyś i nadal to robią, tak i do naszego kraju przybywali i przybywają emigranci. Można w bardzo różny sposób rozmawiać na ten temat z uczniami. Materiały archiwalne przybliżają ten temat na przykładach losów konkretnych osób" - wyjaśniła Urbaniak.

W książce znalazło się aż sześć scenariuszy lekcji dotykających problemu emigracji. "Scenariusze lekcji zamieszczone przez nas to tylko propozycja i pomoc metodyczna dla nauczycieli. Zależy nam, by wraz z zamieszczonymi na płycie materiałami źródłowymi stały się inspiracją dla nauczycieli do twórczych poszukiwań i wypracowania własnych modeli lekcji" - zaznaczyła druga współautorka warsztatów, Teresa Stachurska-Maj z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Zdaniem autorki dwóch scenariuszy lekcji zamieszczonych w książce, nauczycielki Małgorzaty Glinki, materiały zamieszczone na płycie są tak bogate, że umożliwiają przygotowanie bardzo wielu lekcji, nie tylko historii, ale także na przykład lekcji geografii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Krasz, 2011-03-20 19:36:30

    Co takiego ????????? Dziwne!!!
  • histeryk, 2011-03-20 08:56:21

    Tak,jak,zgadzamsię,LADY GAGA ma idealną figurę,to są tylko PUSTE SŁOWA!To jest pic,a nie konkret dla nauczycieli !