PARTNER PORTALU
 • BGK

Książka kucharska dla przedszkolaków

 • PAP    23 listopada 2012 - 12:01
Książka kucharska dla przedszkolaków

Ponad 1,5 tys. tyskich przedszkolaków otrzymało przygotowaną specjalnie dla nich kolorową książkę kucharską z przepisami na zdrowe potrawy i zadaniami dla małych kucharzy.
To kolejny etap akcji, w ramach której dzieci pielęgnują przedszkolne ogródki.

Oprócz książki, która zachęca do jedzenia warzyw i owoców oraz do wspólnego rodzinnego gotowania, przedszkolaki otrzymały barwne fartuszki, których mogą używać przy przygotowaniu posiłków.

Do rodziców zaadresowano natomiast fachową informację dotyczącą zdrowej diety dla dziecka i całej rodziny. Wśród proponowanych w książce kucharskiej potraw są m.in. czekoladowa babka z burakami na niedzielny podwieczorek, szpinakowe naleśniki, gruszkowiec z czekoladą i orzechami oraz krem z dyni z mleczkiem kokosowym.

Dotycząca zdrowego żywienia kampania społeczna „Małe Ogródki" ruszyła w Tychach na początku tego roku. Dwanaście przedszkoli od wiosny uprawia własne warzywa i owoce oraz uczy swoich wychowanków przygotowywania zdrowych posiłków w salach przedszkolnych.

„Teraz przeszliśmy z przedszkolnych ogródków do domowych i przedszkolnych kuchni, a do aspektu żywieniowego dołączyliśmy ogólny - ekologiczny. Wraz z obszarem tematycznym rośnie również zainteresowanie naszym programem wśród przedszkoli. Na wiosnę dołączą do nas cztery kolejne placówki" - powiedziała jedna z inicjatorek tyskiego projektu Katarzyna Woch.

Książkę kucharską wydano dzięki połączeniu sił z ogólnopolską kampanią Zdrowy Przedszkolak.org oraz przy pomocy międzygminnej spółki Master, zajmującej się gospodarką odpadami i energetyką. „Mamy nadzieję, że książka zainteresuje tyskie rodziny zdrowym gotowaniem i będzie pretekstem do rodzinnej zabawy w kuchni" - powiedziała Iwona Ciepał z miejscowego magistratu.

W nietypowej publikacji znalazło się m.in. opowiadanie „O chłopcu, który nie chciał jeść warzyw", a także porady dotyczące segregacji odpadów kuchennych oraz przepisy kuchni naturalnej, autorstwa specjalistów portalu Zdrowyprzedszkolak.org. W ramach współpracy obu kampanii zorganizowano też szkolenie skierowane do pedagogów, dyrektorów i osób odpowiedzialnych za żywienie w tyskich przedszkolach.

Część z uczestników zdecydowała się na przystąpienie do programu Zdrowy Przedszkolak.org i stosowanie zasad promowanych przez program już tej jesieni. W przyszłym roku, wiosną, tyskie ogródki zostaną uruchomione ponownie po zimowej przerwie. Uprawy zostaną nieco zmodyfikowane na podstawie tegorocznych doświadczeń osób prowadzących projekt w przedszkolach.

Niektóre placówki zdecydowały się dodatkowo na rozbudowanie ogródków we własnym zakresie. Planowane jest także przygotowanie opracowania „Małe Ogródki - know-how", opisującego krok po kroku sposób założenia, źródła finansowania oraz zasady programu. Publikacja będzie dostępna w internecie i może służyć innym miastom i organizacjom jako przykład promocji zdrowego żywienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2012-11-25 06:28:03

  Kto smacznie gotuje, Ten na Świecie, wszędzie, Bez żadnych trudności Przyjaciół zdobędzie.
 • Krzysztof, 2012-11-23 16:50:46

  Edukacja Polaków ma się zakończyć pewnie na szkoleniu gastronomicznym,bo innej pracy dla Polaków w ich własnym kraju nie będzie,dlatego trzeba zacząć od przedszkola.to będzie narodowa specjalność obok sprzątania i opieki nad starszymi zamożnymi,którzy zasiedlą nasz kraj w niedalekiej przyszłości....  rozwiń
 • ekonimista, 2012-11-23 14:27:13

  Książkę wydano na pewno ze środków UE z ogromnym rozmachem, bo są pieniądze to trzeba je wydać a przy okazji samemu zarobić. W koszach walają się ulotki reklamowe, foldery, broszury wydawane za europieniądze. To się nie nadaje nawet do d. Palić się też nie chce, bo za dobrej jakości papier. Wydajemy... pieniądze aby wydać, nie ważne na co. A brak przedszkoli, żłobków, drożyzna podręcznikowa. Polacy to .... Polacy.  rozwiń