PARTNER PORTALU
 • BGK

Książki w nowoczesnym otoczeniu

 • JK/malopolskie.pl    7 czerwca 2011 - 15:20
Książki w nowoczesnym otoczeniu

W Oświęcimiu dokonano uroczystego otwarcia nowego gmachu miejskiej biblioteki.
Budowa biblioteki, która trwała niespełna dwa lata, to zasługa połączonego wsparcia Unii Europejskiej oraz samorządu województwa małopolskiego. Inwestycja kosztowała 20 mln zł, z czego 15 mln zł dołożyła UE. Dotację przyznał marszałek w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej pory główna siedziba biblioteki znajdowała się w budynku mieszkalnym przy ul. M. Kopernika, a sześć pozostałych filii ulokowanych zostało w wynajmowanych obiektach.

Czytaj też: Nowoczesna biblioteka w Oświęcimiu

Na parterze znalazła się czytelnia prasy codziennej, dział książki obcojęzycznej, wielofunkcyjna sala audytoryjna na około 140 miejsc, klasopracownie, punkt konsultacyjny dla różnych organizacji pozarządowych, dział zbiorów specjalnych z dwoma salami multimedialnymi oraz bawialnia dla dzieci. Zaplanowano również całodobową wrzutnię książek, czyli otwarty punkt, w którym można przez cały czas zwracać wypożyczane pozycje. Na pierwszym piętrze znajduje się dział dziecięcy wraz z Centrum Literatury Dziecięcej oraz przystosowane dla dzieci klasopracownie i pokój edukacyjny. Na drugim piętrze mieści się wypożyczalnia, ogólna czytelnia z multimediami, czytelnie czasopism, a także kącik czytelniczy książki własnej. Oświęcimska biblioteka została też wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy.

- Życzę, aby ten obiekt służył tym, dla których powstał - od najmłodszych do najstarszych, aby ludzie mogli tu często przychodzić i korzystać z dobrej atmosfery- mówił marszałek Marek Sowa. - O tym, że tak będzie jestem przekonany, widząc tak liczne rzesze bibliotekarzy - dodał.

Z nowej biblioteki będzie można korzystać już za kilka tygodni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Bolek, 2011-06-26 18:56:25

  To tak jak z Centrum Kopernika. Od "wielkiego otwarcia" do faktycznego - długa droga
 • asia, 2011-06-26 18:52:08

  SZkoda, że tak mało informacji na temat otwarcia i godzin funkcjonowania biblioteki.
 • wlosodrapka, 2011-06-19 18:49:43

  Od poniedziałku już będzie czynne.Tak piszą.Tak zrozumiałam.