PARTNER PORTALU
  • BGK

Kształcenie nauczycieli bardziej praktyczne

  • PAP    17 sierpnia 2012 - 15:56
Kształcenie nauczycieli bardziej praktyczne

Nowi nauczyciele będą kształceni z większym naciskiem na praktyczny wymiar ich pracy.
Wprowadzane właśnie nowe standardy ich kształcenia akcentują m.in. umiejętności opiekuńcze i wychowawcze – mówiła w piątek w Zabrzu minister edukacji Krystyna Szumilas.

Przygotowane w porozumieniu z MEN rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela weszło w życie 21 lutego. Jak zaakcentowała w piątek Szumilas, uczelnie wyższe muszą więc w nowym roku akademickim kształcić już według nowych zasad.

Czytaj też: ZNP proponuje kształcenie nauczycieli tylko na wytypowanych uczelniach

„Zaczynają obowiązywać w tej chwili nowe standardy kształcenia nauczycieli. To wspólne dzieło ministra nauki i szkolnictwa wyższego i ministra edukacji narodowej. Te standardy zwracają uwagę na to, co do tej pory szwankowało w kształceniu nauczycieli, a więc na praktyczną stronę jego pracy” – podkreśliła minister.

Wskazała, że studenci już od najwcześniejszych etapów studiów muszą mieć bezpośredni kontakt z uczeniem w szkole – powinni obserwować lekcje i sami je prowadzić. „Na bazie tych praktycznych doświadczeń powinna być budowana wiedza teoretyczna” – zaakcentowała szefowa MEN.

W nowych standardach podkreślono też wagę umiejętności nauczyciela wykorzystywanych w bezpośredniej pracy z dzieckiem – nie tylko związanych z nauczaniem konkretnych przedmiotów. Chodzi m.in. o umiejętności opiekuńcze, rozwiązywanie problemów wychowawczych i wychowywanie młodego pokolenia.

Podczas piątkowej wizyty w Zabrzu minister edukacji narodowej m.in. oglądała letnie zajęcia sportowe na Orliku przy szkole podstawowej nr 30 w dzielnicy Helenka i sprawdzała stan przygotowania do nowego roku szkolnego zespołu szkół nr 10 w dzielnicy Mikulczyce.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące zmian wprowadzanych przed nowym rokiem szkolnym Szumilas wskazała m.in., że dofinansowaniem kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna” w tym roku – obok uczniów klas I-III szkoły podstawowej – zostali objęci uczniowie IV szkoły podstawowej i I klasie szkoły ponadgimnazjalnej.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.