PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto będzie mógł uczyć przedmiotów uzupełniających?

  • GK    17 listopada 2011 - 11:46
Kto będzie mógł uczyć przedmiotów uzupełniających?

Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło wymagania kwalifikacyjne nauczycieli przedmiotów uzupełniających w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach.
Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji nauczycieli przedmiotów uzupełniających, czyli przyrody oraz historii i społeczeństwa trafił do konsultacji zewnętrznych.

Ministerstwo tłumaczy, że zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli wynikają z konieczności określenia wymagań kwalifikacyjnych wobec nauczycieli przedmiotów uzupełniających w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, dla uczniów wybierających w szkołach ponadgimnazjalnych kształcenie w zakresie rozszerzonym z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych został przewidziany dodatkowo przedmiot uzupełniający historia i społeczeństwo. Natomiast dla uczniów, którzy wybierają kształcenie w zakresie rozszerzonym z przedmiotów humanistycznych został przewidziany dodatkowo przedmiot uzupełniający przyroda.

MEN proponuje, aby kwalifikacje do nauczania przyrody, jako przedmiotu uzupełniającego w szkołach ponadgimnazjalnych, miał również nauczyciel spełniający wymagania kwalifikacyjne do nauczania biologii lub geografii, lub fizyki, lub chemii.

Zajęcia z tego przedmiotu uzupełniającego będą mogły być również prowadzone przez zespół dwóch lub więcej osób mających kwalifikacje do nauczania biologii lub fizyki, lub geografii, lub chemii.

Z kolei kwalifikacje do nauczania historii i społeczeństwa, jako przedmiotu uzupełniającego w szkołach ponadgimnazjalnych, będzie miał nauczyciel spełniający wymagania kwalifikacyjne do nauczania historii. Zajęcia z tego przedmiotu uzupełniającego będą mogły być również prowadzone przez zespół dwóch lub więcej osób, z których jedna będzie miała kwalifikacje do nauczania historii, a pozostałe osoby – w zależności od przyjętego wątku tematycznego lub epokowego, o których mowa w podstawie programowej kształcenia ogólnego – będą miały kwalifikacje do nauczania wiedzy o społeczeństwie lub wiedzy o kulturze, lub filologii klasycznej, lub filozofii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.