PARTNER PORTALU
 • BGK

Kto dostanie darmowe podręczniki?

 • pt    18 czerwca 2015 - 11:57
Kto dostanie darmowe podręczniki?
W nadchodzącym roku szkolnympodręczniki będą darmowe dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej oraz pierwszej gimnazjum

Do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów jeszcze przed końcem roku szkolnego trafi plakat, który przypomina rodzicom harmonogram reformy podręcznikowej.
– W nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 podręczniki będą darmowe – z punktu widzenia rodzica – dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum – przypomniała Joanna Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej.

– Dziękuję szkołom, dyrektorom i nauczycielom za wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie pierwszego roku reformy podręcznikowej. Bardzo ważne, aby informacje na jej temat dotarły do rodziców. Dlatego proszę o wywieszenie plakatu w szkołach – dodała.

To już drugi rok reformy podręcznikowej. 1 września 2014 r. bezpłatny podręcznik „Nasz elementarz” dostali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Szkoły dostały natomiast dotację celową na zakup dla nich ćwiczeń.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleca przygotowanie, druk i kolportaż darmowych podręczników tylko dla klas I-III. Podręczniki do pozostałych klas szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjów kupi szkoła za pieniądze z dotacji celowej, którą przekaże jej MEN.

Reforma wprowadzana jest etapami. Do 1 września 2017 r. darmowe podręczniki i ćwiczenia dostaną uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.

Za co już teraz rodzice nie muszą płacić

Szkoła podstawowa, I klasa:

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasz elementarz”. Ten sam, z którego w ubiegłym roku uczyli się pierwszoklasiści. Dodatkowo, szkoła otrzyma z MEN 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka, drugi język obcy).

Szkoła podstawowa, II klasa:

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasza szkoła”. Dodatkowo, szkoła otrzyma z MEN 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka, drugi język obcy).

Szkoła podstawowa, IV klasa:

Nie musisz kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. To szkoła kupi komplet podręczników i ćwiczeń dla Twojego dziecka. Na ćwiczenia otrzyma 25 zł/ucznia. Kolejne 140 zł na każdego ucznia dostanie na zakup podręczników. Będą to zupełnie nowe książki, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Gimnazjum, I klasa:

Nie musisz nic kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. Na komplet książek dla ucznia szkoła dostanie 270 zł, kolejne 25 zł na zakup ćwiczeń. Podręczniki będą nowe, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (10)

 • kajka 84, 2015-09-11 15:53:24

  Do Anes75: To tak jak moja córka. 5klasa. W tym roku musiałam kupić nowe. Starych nie sprzedam a za rok też muszę kupić nowe. :( To jest chore. W czym nasze dzieci są gorsze?
 • kajka 84, 2015-09-11 15:51:20

  Do Anes75:
 • Anes75, 2015-06-25 14:07:13

  Czy to zgodne z konstytucją? Jedne dzieci dostaną za darmo a inne muszą płacić. Mój syn idzie do klasy 2 gimnazjum i muszę kupić nowe książki (starych z 1 klasy nie sprzeda) , drugi idzie do 3 klasy podstawowej i też muszę kupić. Trzeci idzie do klasy 2 technikum i też trzeba kupić. Paranoja! Dodatk...i na dzieci się nie należą bo uczciwie pracujemy i odprowadzamy podatki do tego chorego kraju no i nieznacznie przekraczamy dochód, a osoby pracujące na czarno wyciągają z państwa wszystko co można. Nie opłaca się uczciwość w tym kraju.  rozwiń