PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto najlepiej uczy romskie dzieci?

  • PAP    7 stycznia 2010 - 19:45
Kto najlepiej uczy romskie dzieci?

Widać coraz lepsze wyniki w nauce dzieci romskich. Szczególnie w woj. kujawsko-pomorskim, śląskim, łódzkim i podlaskim.
Wiceminister SWiA Zbigniew Sosnowski zaznaczył, że resort odchodzi od wydzielania klas romskich, tworzone są głównie klasy integracyjne. Z przedstawionej przez resort informacji wynika, że w roku szkolnym 2007/2008 do szkół uczęszczało 2 680 dzieci romskich na 3,1 tys. objętych obowiązkiem szkolnym.

Najwięcej z nich: w woj. małopolskim i dolnośląskim (po ponad 600 w każdym z województw); najmniej było ich w woj. pomorskim. Celem podejmowanych działań była m.in. poprawa poziomu nauczania dzieci romskich oraz frekwencji. Najlepsze oceny uczniowie romscy otrzymywali w woj. lubuskim i zachodniopomorskim (średnia 3,6). W większości województw dominowały oceny dostateczne.

Najniższa frekwencja wśród dzieci romskich była w woj. łódzkim (55 proc.), a najwyższa w pomorskim (100 proc.). Największy postęp odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim, śląskim, łódzkim i podlaskim. Frekwencja spadła natomiast w woj. wielkopolskim i świętokrzyskim.

Zatrudniono także 95 asystentów edukacji romskiej, którzy mają pomagać uczniom w nauce. Najwięcej z nich w woj. małopolskim i śląskim. Organizowane były także zajęcia dla rodziców. Kupowano podręczniki, przybory szkolne, a także stroje gimnastyczne.

Wiceminister Sosnowski powiedział, że podejmowane są też działania, których celem jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród Romów. W programie, współfinansowanym ze środków unijnych, na który w najbliższym czasie przeznaczone zostanie 22 mln euro, stworzono specjalny tzw. komponent romski. Nie sprecyzował, jaka kwota zostanie przeznaczona na ten cel.

Według danych z 2008 roku najwyższe bezrobocie wśród Romów było w woj. kujawsko-pomorskim (100 proc.) oraz warmińsko mazurskim, śląskim, podlaskim i lubelskim (98 proc.). Najniższe - w woj. pomorskim i mazowieckim (70 i 71 proc.). W ostatnich latach organizowano szkolenia dla Romów w celu podniesienia kwalifikacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.