PARTNER PORTALU
  • BGK

Która szkoła jest najlepsza? Zobacz ranking

  • PAP    15 stycznia 2014 - 12:35
Która szkoła jest najlepsza? Zobacz ranking

Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu najlepszym technikum w Polsce - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych.
Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz szesnasty przygotował miesięcznik "Perspektywy". Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w środę podczas gali finałowej na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów w ubiegłym roku był na drugim miejscu, dwa i trzy lata temu zajmował miejsce pierwsze.

Drugie miejsce w rankingu przypadło XIII Liceum Ogólnokształcącemu w Szczecinie. Trzecie miejsce zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, czwarte - V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, piąte - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Na szóstym miejscy uplasowało się LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), na siódmym - 2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie, na ósmym - II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na dziewiątym - XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, na dziesiątym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Liceum Akademickie UMK w Toruniu działa od 1998 r. Jest pierwszą w Polsce szkołą stworzoną specjalnie z myślą o uczniach wybitnie zdolnych. Kierowane jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Początkowo działało w ramach eksperymentu pedagogicznego pod patronatem MEN. Tworzy zespół z Gimnazjum Akademickim UMK. Przy szkole działa internat - mieszkają w nim uczniowie, którzy przyjechali na naukę do Torunia z całej Polski.

Najlepszym technikum w Polsce zostało Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu. W ubiegłym roku szkoła była na czwartym miejscu w rankingu, dwa lata temu - na szóstym, a trzy lata temu - na drugim.

Drugie miejsce w tym roku zajęło Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Na trzecim miejscu znalazło się Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), na czwartym - Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, na piątym - Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu.

Szóste miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, siódme - Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu, ósme - Technikum nr 10 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 im. Jana Szczepanika w Łodzi, dziewiąte - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, dziesiąte - Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie.

Technikum Zawodowe w Zespole nr 7 w Nowym Sączu jest kontynuatorem założonej tam ponad 120 lat temu Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej. Uczy w zawodach: teleinformatyk, informatyk, mechatronik, elektronik i elektryk. W szkole działa m.in. pierwsza w kraju pracownia automatyki budynkowej. Zgromadzono w niej sprzęt i urządzenia elektryczne stanowiące wyposażenie współczesnego budynku i posesji.

Kapituła przygotowała w tym roku też cztery podrankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury oraz ranking olimpijski i zawodowy (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych).

W podrankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, a wśród techników - Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie. W podrankingu olimpijskim pierwsze miejsce zajęło Liceum Akademickie UMK w Toruniu, a w podrankingu zawodowym - Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ina, 2014-01-24 10:57:44

    Uczniowie dobrze wiedzą do jakiej idą szkoły i nikogo nie trzeba przestrzegać. Uczniowie, którym nie chce się uczyć w gimnazjum (lub nie mogą) też chcą być dyrektorami, ważnymi urzędnikami - teraz taki trend, że wszyscy nagle stali się niezwykle utalentowani i zamiast iść do szkół, które nauczą ich... zawodu pchają się do szkół średnich z maturą. Do tych lepszych się nie dostaną ze swymi osiągnięciami (ze średnią z gimnazjum -2), więc wypełniają inne szkoły, gdzieś musi się znaleźć dla nich miejsce, bo subwencja idzie... ale wymagać wyników to trochę przesada. Chciałabym żeby ktoś zrobił eksperyment i przeniósł cały nabór ze szkoły tzw. dobrej do tej słabej i odwrotnie. Daję głowę, że "dobra" miałaby nagle niski poziom a słaba zdziałałaby cud edukacyjny. Cały ten ranking - wyścig szczurów jest tylko po to by odwrócić uwagę od ważnych dla oświaty problemów.  rozwiń
  • stol, 2014-01-17 11:59:47

    A dlaczego nie publikujecie tych szkoł z ostatnich miejsc. Znam szkołe w której od kilku lat - maturę zdaje 2-3 uczniów, a świadectwa zawodowe otrzymuje 5-6 lub mniej. I od lat nic się tu nie zmienia.Piszcie o takich szkołach aby prestrzec ucznówi i rodziców o tym,że tracą czas na edukacje i pie...niadze!  rozwiń