PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-Pomorskie: astrobaza gotowa

  • PAP    30 maja 2011 - 17:56
Kujawsko-Pomorskie: astrobaza gotowa

Pierwsze z 14 przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych, tzw. astrobaz, które budowane są w województwie kujawsko-pomorskim, zostanie otwarte w środę w Gniewkowie koło Inowrocławia.
W poniedziałek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podpisał porozumienia z przedstawicielami samorządów, w których będą funkcjonowały obserwatoria. Określono w nich podział zadań i obowiązków partnerów projektu, czyli urzędu marszałkowskiego oraz urzędów miast i gmin.

Czytaj też: Astro-bazy zaleją nasz kraj?

Marszałek Całbecki podkreślił, że dzięki projektowi nawet w małych ośrodkach będzie można prowadzić obserwacje nieba nie tylko półkuli północnej, ale dzięki łączom również nieba półkuli południowej - z przyszkolnych obserwatoriów będzie można łączyć się radioteleskopami na świecie.

Czytaj też: Astrobazy za dwa miesiące

Porozumienia w sprawie obserwatoriów przewidują, że do samorządu województwa będzie należało opracowywanie programów merytoryczno-obserwacyjnych, szkolenie lokalnych koordynatorów opiekujących się obserwatoriami, prowadzenie nadzoru merytorycznego oraz pozyskiwanie środków finansowych na bieżącą działalność astrobaz. Te obowiązki urząd marszałkowski zdecydował się powierzyć Pracowni Astronomii Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

Zadaniem lokalnych samorządów będzie realizacja programów merytoryczno-obserwacyjnych w ramach projektu, stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania obserwatoriów oraz wynagradzanie lokalnych koordynatorów.

Wszystkie przyszkolne obserwatoria w województwie kujawsko-pomorskim mają zostać otwarte do września tego roku.

Koszt realizowanego w województwie kujawsko-pomorskim projektu budowy astrobaz wynosi 4,2 mln zł. Budowa i zakupa wyposażenia jednej bazy kosztuje prawie 300 tys. zł. Inwestycje są realizowane przy wsparciu środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Obserwatoria będą dysponować m.in. teleskopem automatycznym, teleskopem słonecznym, lornetkami, kamerą astronomiczną i sprzętem teleinformatycznym. Bieżącą pieczę nad każdą astrobazą będzie sprawować dwóch opiekunów, którzy przeszli specjalne przeszkolenie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.