PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie bliżej wszechświata

  • KB    21 kwietnia 2010 - 09:15
Kujawsko-pomorskie bliżej wszechświata

Jeszcze w tym roku w 14 miejscowościach Pomorza i Kujaw rozpocznie się budowa „Astro-baz” czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych.
Uczniowie szkół, przy których wybudowane zostaną takie obiekty już korzystają z teleskopów, w które będą wyposażone „Astro-bazy”. Obsługi specjalistycznego sprzętu uczą się też nauczyciele, którzy będą się opiekować obserwatoriami.

Budynki „Astro-baz” wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To autorski pomysł samorządu województwa.

- W ramach przygotowań do projektu prawie wszystkie samorządy lokalne wyposażyły już szkoły w nowoczesne teleskopy. Będą one dodatkowym wyposażeniem „Astro-baz”, a już teraz służą uczniom w oglądaniu nocnego nieba i zdobywaniu praktycznej wiedzy. Samorządy przygotowują się też do rozpoczęcia inwestycji. - Gostycyn, który był ostatnim samorządem przystępującym do programu jako pierwszy otrzymał już pozwolenie na budowę „Astro-bazy” – poinformował marszałek Piotr Całbecki .

Równolegle odbywają się też szkolenia dla nauczycieli, którzy będą się opiekować obserwatoriami. Nauczyciele poznają wiedzę teoretyczną o budowie wszechświata, uczą się też zasad obsługi urządzeń do obserwacji nieba oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Władze Rypina, które włączyły się w program budowy „Astro-baz” opracowały też wyjątkowy projekt polegający na rewitalizacji i adaptacji gmachu Zespół Szkół Miejskich w Rypinie oraz przestrzeni wokół niego w ścisłym związku z budową na tym terenie obserwatorium astronomicznego. Powstanie tutaj centrum fizyczno-astronomiczne, w którym oprócz „Astro-bazy” znajdą się konstrukcje astronomiczne wbudowane w elewację gmachu, ścieżka edukacyjna, orbitarium z nowoczesną salą multimedialną i wystawą poświęconą historii astronomii, a także zegar słoneczny na dziedzińcu.

„Astro-bazy” powstaną w Brodnicy, Dobrzyniu n. Wisłą, Gniewkowie, Golubie-Dobrzyniu, Gostycynie, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim, Kruszwicy, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Żninie oraz w miejscowości Zławieś Wielka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.