PARTNER PORTALU
  • BGK

Kumulacja roczników: petycja ws. publikacji warunków rekrutacji w 2019 r.

  • bad    27 marca 2018 - 15:35
Kumulacja roczników: petycja ws. publikacji warunków rekrutacji w 2019 r.
W 2019 roku czeka nas kumulacja roczników w szkołach. (fot.fotolia)

Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" zwróciła się do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o zobowiązanie kuratorów oświaty do podania liczby i profili klas dostępnych dla absolwentów szkół podstawowych oraz absolwentów gimnazjów w poszczególnych szkołach w roku szkolnym 2019/2020 przed 1 września 2018 r.
Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" zwraca uwagę, że w wyniku wprowadzonej reformy edukacji rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2019 roku obejmie tzw. skumulowany rocznik, czyli dzieci urodzone w latach 2003-2005.

Czytaj też: Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda odwołania minister Anny Zalewskiej

- Od momentu ogłoszenia założeń reformy zwracaliśmy uwagę na problem drastycznie zmniejszonych szans ponad 720 tysięcy młodych ludzi na dostanie się do wymarzonych szkół i klas o wybranym profilu - podkreśla Koalicja. - Z publikacji prasowych wiemy, że samorządy jako organy prowadzące już teraz planują liczbę klas i rodzaj profili, jakie zostaną utworzone w szkołach średnich w przyszłym roku.

Czytaj też: Urzędnicy wyborczy: delegowanie do wyborów wpłynie na trzynastki i nagrody?

Zdaniem "Koalicji NIE dla chaosu w szkole", zebranie tych danych i podanie do publicznej wiadomości przed 1 września 2018 r. przez kuratorów jest „bezwzględnie konieczne, umożliwi bowiem uczniom lepsze przygotowanie się do pokonania ważnego edukacyjnego progu, a szkołom przeprowadzenie efektywnego i przejrzystego procesu rekrutacji”.

MEN: Nie będzie problemów z kumulacją

Kwestia kumulacja roczników w liceach w 2019 roku była poruszana na początku marca, w trakcie posiedzenia zarządu Związku Powiatów Polskich. Anna Zalewska powiedziała tam, że nie będzie z tym problemu, MEN widzi, że w systemie będzie więcej miejsc w szkołach, niż uczniów o około 55 tysięcy.

- Zależy nam na tym, aby w 2019 r., czyli w roku, gdzie do szkoły ponadpodstawowej pójdą absolwenci gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych, każdy uczeń miał zapewnione miejsce w wybranej przez siebie szkole - powiedziała minister Anna Zalewska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.