PARTNER PORTALU
  • BGK

Kurator nie zatrzyma likwidacji szkół

  • PAP    16 marca 2012 - 10:29
Kurator nie zatrzyma likwidacji szkół

Kuratorzy nadal nie będą mieli wpływu na decyzje samorządów o zamykaniu szkół – zdecydował w piątek Sejm.
Odrzucił projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przywracający kuratorowi prawo sprzeciwu wobec decyzji samorządu o zamknięciu szkoły. Za odrzuceniem projektu głosowało 227 posłów, 209 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czytaj też: Kurator nie będzie hamulcem samorządów

Projekt nowelizacji przygotowali posłowie PiS. Wniosek o odrzucenie tego projektu złożyła PO. Poparły go sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Propozycja PiS zakładała przywróceniem przepisu, który obowiązywał przed 2009 r. Wówczas uchwały samorządów o zamiarze likwidacji szkoły musiały uzyskać pozytywną opinię kuratora, aby szkołę można było zamknąć. Decyzja kuratora była wiążąca, samorząd mógł się od niej odwołać tylko do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Obecnie samorząd nadal musi zgłaszać uchwały intencyjne w sprawie likwidacji szkół, ale opinia kuratora nie jest dla niego wiążąca.

W środę podczas debaty nad projektem poparły go: PiS, Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska. Według nich, przywrócenie kuratorowi prawa decyzji w sprawie zamykania szkół zapobiegłoby masowej likwidacji placówek. Przeciwko tej propozycji były PO i PSL, które przypominały o niżu demograficznym wśród uczniów.

Jak podało Ministerstwo Edukacji Narodowej, w związku z niżem demograficznym w 2012 r. może zostać zamkniętych 727 szkół dla dzieci i młodzieży. Liczba taka wynika z podjętych przez samorządy do końca lutego uchwał o zamiarze likwidacji szkół. Z danych resortu edukacji wynika, że w 292 szkołach, które mają zostać zamknięte, nie ma ani jednego ucznia.

Według minister edukacji Krystyna Szumilas, tegoroczna liczba uchwał o zamiarze zamknięcia szkół jest porównywalna z liczbą uchwał intencyjnych przyjętych przez samorządy w ubiegłym roku. W wywiadzie dla PAP minister podkreśliła, że uchwała intencyjna jest pierwszym krokiem do zamknięcia szkoły. Przypomniała, że w ubiegłym roku zlikwidowano tylko połowę szkół, których dotyczyły takie uchwały.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Nr Utok, 2012-03-19 16:07:51

    Mam nadzieję,że nic nie znika.Wydaje się,że tego nic nie zatrzyma,prawdaż?
  • liczi, 2012-03-19 11:11:45

    wszystko znika... coraz wiecej szkół...