PARTNER PORTALU
  • BGK

Kuratorzy chcą szczegółowych informacji o nauczycielach. MEN: Takie jest prawo

  • Bartosz Dyląg    26 kwietnia 2017 - 17:16
Kuratorzy chcą szczegółowych informacji o nauczycielach. MEN: Takie jest prawo
Kuratorzy żądają informacji bardzo szczegółowych, dotyczących nazwisk nauczycieli czy innych szczegółowych kwestii. (fot.fotolia)

Samorządowców martwi to, że kuratorzy oświaty żądają bardzo szczegółowych informacji na temat nauczycieli. - Mają do tego prawo – odpowiada wiceminister Marzena Machałek.
Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rząd i Samorządu Terytorialnego zwrócił uwagę na to, że kuratorzy oświaty zatwierdzając arkusze organizacyjne żądają przesadnie szczegółowych informacji.

- Docierają do nas informacje, że kuratorzy żądają informacji bardzo szczegółowych, dotyczących nazwisk nauczycieli czy innych szczegółowych kwestii. Nie wynika to ani z obowiązujących przepisów, ani nie jest to kuratorom do niczego potrzebne przy zatwierdzaniu arkuszy organizacyjnych – podkreślił Marek Olszewski w trakcie środowego posiedzenia KWRiST.

Czytaj też: Reforma edukacji umożliwia odbudowę szkolnictwa zawodowego

Jego zdaniem, kuratorzy oświaty powinni w tej kwestii trzymać się przepisów.

- Myślę, że nie ma tu różnicy zdań, prośba do ministerstwa edukacji, by uświadomić kuratorów, że mogą żądać informacji wyłącznie wynikających z ustawy Prawo oświatowe i rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli – powiedział Olszewski. - Prośba także do minister edukacji, by uregulować tę kwestię w całym kraju jednolicie. W różnych województwach jest różnie, brak precyzji w tej kwestii budzi wątpliwości – dodał.

Wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek powiedziała, że chętnie tę kwestię z kuratorami wyjaśni, jednak samorządowcy nie do końca mają rację.

- Zmieniło się prawo w tym zakresie i kuratorzy w tej chwili opiniują, nie zatwierdzają arkusze organizacyjne. W ramach tego opiniowania sprawują nadzór pedagogiczny i jestem przekonana, że wszystko jest w porządku.

Machałek dodała, że na podstawie art. 55 ustawy Prawo oświatowe, kuratorzy oświaty mają prawo do przetwarzania danych osobowych, ale tylko w celu analizy arkuszy organizacyjnych.  - W moim przekonaniu to czynią - podkreśliła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obserwator, 2017-05-08 15:34:32

    Chodzi o to, że przepisy rozporządzenia nie przewidują umieszczania w arkuszach organizacji szkół/przedszkoli imion i nazwisk nauczycieli. Kuratorzy oświaty nie są upoważnieni do egzekwowania od dyrektorów obowiązku wpisywania imion i nazwisk nauczycieli do arkuszy organizacji szkoły/przedszkola, n...ie powinni zatem występować z prośbą o uzupełnienie arkusza w tym zakresie, a zrobili to żądając załączników. Pani ministra Machałek prędzej pęknie niż pouczy kuratorów - wszak oni uprzykrzają życie samorządom na zlecenie pisu. Podobnie było z uchwałami o sieciach ...  rozwiń