PARTNER PORTALU
  • BGK

Kurs angielskiego przed Euro 2012

  • PAP    16 maja 2012 - 13:26
Kurs angielskiego przed Euro 2012

800 dolnośląskich policjantów i funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej ukończyło dwuletni kurs j. angielskiego, który odbywał się w ramach przygotowań do Euro 2012.
Kursanci uczyli się m.in. zwrotów branżowych i sformułowań typowych dla kibiców. Kurs, który kosztował w sumie ponad 2,5 mln zł sfinansowała Unia Europejska. Wzięło w nim udział ponad 100 pograniczników i ok. 700 policjantów z różnych jednostek. Szkolenie kończyło się międzynarodowym egzaminem.

Zdali wszyscy; kilku dolnośląskich funkcjonariuszy osiągnęło najwyższe noty. Jednym z nich jest Bartłomiej Majchrzak z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, który w trakcie Euro 2012 będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo w strefach kibica we Wrocławiu. Na co dzień pracuje w wydziale prewencji.

Majchrzak przyznał, że znał wcześniej język angielski, ale kurs był bardzo pomocny w nauce branżowych zwrotów. „Wiem, jak wylegitymować kibica, jak go uprzedzić, że jeśli się nie zastosuje do poleceń, zostanie zatrzymany” – mówił Majchrzak. Dodał, że czuje się dobrze przygotowany do mistrzostw i nie odczuwa dyskomfortu w związku z barierą językową.

Z możliwości poznania zwrotów branżowych, specjalistycznego słownictwa była również zadowolona Renata Sulima, rzeczniczka prasowa Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku. „Funkcjonariusze, którzy pracują w terenie posługują się nie tylko językiem angielskim, ale także innymi. Są to przede wszystkim języki naszych bezpośrednich sąsiadów, ale i języki egzotyczne” – mówiła Sulima.

Dodała, że funkcjonariuszom zależało na nauce przede wszystkim specjalistycznych zwrotów, języka branżowego dotyczącego m.in. dokumentów, posiadania zabronionych towarów. „Uczyliśmy się, jak powiedzieć osobie zatrzymanej do kontroli, że jest poszukiwana listem gończym albo że nie ma dokumentów do legalnego pobytu w Polsce i jaka ją teraz czeka procedura” – mówiła rzeczniczka.

Z kolei nadinsp. Dariusz Biel, komendant wojewódzki policji we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta) w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że po Euro 2012 funkcjonariusze, którzy ukończyli kurs języka angielskiego będą wykorzystywać znajomość języka na co dzień w pracy.

„Coraz więcej policjantów zna język angielski, bo niemal wszyscy uczą się go w szkole. Dlatego też młodzi ludzie, którzy przychodzą do policji często znają już ten język” – mówił komendant. Dodał, że komenda nadal chce organizować kursy języka nie tylko angielskiego, ale i m.in. niemieckiego dla policjantów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.