PARTNER PORTALU
 • BGK

Kwoty zwrócone przedszkolom wyrokiem sądu. Dochód czy dotacja?

 • bad    4 czerwca 2014 - 12:34

Kwoty zwrócone niepublicznym przedszkolom w związku z korzystnym wyrokiem sądu traktowane są jako dochód czy dotację? - takie pytanie zadał resortowi edukacji poseł Zbigniew Dolata.
Niepubliczne przedszkola w związku z prawomocnymi decyzjami sądów dostają środki wyrównujące zaniżoną dotację wypłacanej w latach poprzedzających wydanie wyroku. Otrzymują ponadto zwrot kosztów sądowych oraz odsetki. Poseł zwraca się z pytaniem do ministerstwa edukacji, ponieważ trafiają do niego zapytania o charakter i sposób ujmowania tego typu środków.

Zdaniem parlamentarzysty w istocie są to środki finansowe, których wydatkowanie i kwalifikacja budzi kolejne wątpliwości, ponieważ nierzadko gminy domagają się rachunków z wydania tej części dotacji, którą sąd zasądził po kilku latach.

Zbigniew Dolata podaje przykład:

- Jeśli w 2013 r. przedszkolu niepublicznemu sąd zasądził określoną kwotę będącą wyrównaniem dotacji za rok 2010, to gmina - po wypłacie kwoty z wyroku - żąda przedłożenia rachunków dokumentujących wydatkowanie tej kwoty, ale w roku 2010 - wyjaśnia poseł.

Jego zdaniem to nieracjonalne, ponieważ przedszkole nie mogło w 2010 r. wydać dotacji zasądzonej wyrokiem sądu w 2013 r.

Ministerstwo edukacji poprosiło o przedłużenie wyznaczonego regulaminem czasu na odpowiedź.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • Wójcina, 2014-06-05 12:25:20

  Występuje pewne rozdwojenie: dotacja należna jest szkole i na jej konto powinna być przekazywana, koszty postępowania ponosi zwykle organ prowadzący. Kto wobec tego powinien być odbiorcą wyrównania, odsetek i zwrotu kosztów ?
 • Bożena Twers, 2014-06-05 07:58:11

  Według mnie "wyrównanie dotacji" jest dotacją . Dotację n 2014 należy powiększyć o przysądzone wyrokiem wyrównanie, natomiast odsetki koszty już nie.
 • Alka, 2014-06-04 22:38:53

  Przyda się oficjalne stanowisko MEN w tej sprawie, choć zapewne będzie miało zastrzeżenie, iż jest to tylko opinia. Najważniejsze aby MEN dobrze się zastanowił zanim odpisze, bo z błędnej opinii trudno będzie się wycofać. Moim zdaniem wypłacenie kwot zasądzonych nie jest ,,dotacją", gdyż wg Uos...o ma ona być wypłacana w określonych terminach w roku, na który została przyznana. Kwota zasądzona nie została przyznana na dany rok - jest odszkodowaniem za bezprawne zaniżenie dotacji na dany rok. Wiele gmin nalicza dotacje niezgodnie z prawem wiedząc, że jedynym skutecznym środkiem odwoławczym jest pozew do sądu cywilnego, a niestety tylko nieliczne podmioty niepubliczne decydują się na taki krok.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: