Łączenie szkół za zgodą kuratora

Na połączenie szkół podstawowych i gimnazjów każdorazowo musi wyrazić zgodę kurator oświaty – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski.
Łączenie szkół za zgodą kuratora

Podkreślił, że połączenie tych typów szkół bez zgody kuratora jest niezgodne z prawem. Krzyżanowski odpowiadał na pytania posłanek PO: Renaty Zaremby i Urszuli Augusty oraz posłów PSL: Zbigniewa Włodkowskiego i Mieczysława Łuczaka, dotyczących łączenia szkół w zespoły.

Zaremba powiedziała, że część samorządów tworzy zespoły szkolne i nie występuje do kuratorów o zgodę na to. Pytała, dlaczego część z gmin, które wystąpiły o taką zgodę, dostały ją, a inne nie.

Włodkowski zaznaczył, że zdaniem wielu rodziców i nauczycieli łączenie szkół podstawowych i gimnazjów w jeden zespół szkolny nie jest korzystne dla dzieci. Z kolei Łuczak zauważył, że utworzenie zespołu to mniejsze koszty dla samorządu, gdyż zamiast dwóch administracji szkolnych jest jedna.

Krzyżanowski przypomniał, że wymóg pozytywnej opinii kuratora w przypadku łączenia szkół podstawowych i gimnazjów jest zapisany w ustawie o systemie oświaty. Zaznaczył, że regulacja ta obejmuje także szkoły podstawowe działające w zespołach szkolno-przedszkolnych.

Wiceminister edukacji podał, że obecnie na ponad 13 tys. szkół podstawowych i ponad 7 tys. gimnazjów, około 4 tys. szkół podstawowych tworzy zespoły razem z gimnazjami.

Podkreślił, że kuratorzy każdą sprawę połączenia szkół oceniają indywidualnie. Przypomniał, że w latach 2009-2012 na ponad 300 wniosków dotyczących łączenia szkół podstawowych i gimnazjów kuratorzy wydali ponad 220 pozytywnych opinii.

Według Krzyżanowskiego łączenie szkół w zespoły związane jest z niżem demograficznym i wprowadzaniem oszczędności przez samorządy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Po co było dzielić szkoły, jeśli teraz mają być łączone? Przecież istotą reformy wprowadzającej gimnazja było właśnie oddzielenie uczniów gimnazjów (czyli 13-16-latków) od młodszych. Że to była głupota? W to - poza ministerstwem edukacji - nie wątpi już chyba nikt. Głupota zarówno pod względem wycho...wawczym, jak i ekonomicznym (utrzymanie dwóch szkół kosztuje więcej niż jednej - dlatego gminy chcąłączyć). Najwyższa pora na kolejną dużą reformę edukacji. A do zmiany jest bardzo dużo. rozwiń

krzyciel, 2013-03-08 13:57:29 odpowiedz

Na połączenie szkół każdorazowo musi wyrazić zgodę kurator oświaty, natomiast na ich likwidowanie już nie. W likwidowaniu oświaty samo-rządzący mają wolną rękę i ochoczo z tej możliwości korzystają!

podpisałem, 2013-03-07 21:48:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE