PARTNER PORTALU
  • BGK

Łatwiejszy dostęp do suwalskich przedszkoli

  • Suwalki24.pl    7 lutego 2014 - 10:45
Łatwiejszy dostęp do suwalskich przedszkoli

Bardzo pozytywne zmiany czekają rodziców suwalskich przedszkolaków. Co prawda, nowy rok szkolny zaczyna się dopiero za kilka miesięcy, ale wszyscy rodzice maluchów doskonale wiedzą, że zapisy do przedszkoli ruszą lada moment. Tegoroczny nabór będzie się jednak różnił od dotychczasowych.
- Powiedziałbym, że będzie wręcz rewolucyjny – mówi Marek Buczyński, zastępca prezydenta Suwałk, odpowiedzialny za oświatę w mieście.

Dla rodziców, których dzieci chodziły do przedszkola w minionym roku szkolnym, nie będzie naboru „od nowa”, tzn. nie będą oni musieli składać jeszcze raz wszystkich dokumentów. Wystarczy, że wypełnią odpowiednią deklarację o kontynuowaniu kształcenia i w wyznaczonym czasie podpiszą umowę z przedszkolem lub szkołą z oddziałem przedszkolnym. Dotyczy to dzieci mieszkających w Suwałkach.

- Chcemy zaoszczędzić rodzicom czasu i fatygi oraz zmniejszyć biurokrację. Wiele dokumentów dotyczy spraw „delikatnych”: dochodów, praw do opieki na dzieckiem… Będzie można uniknąć ponownego zbierania tych druków – tłumaczy Buczyński.

Czytaj też:  Nowe przepisy dotyczące rekrutacji do szkół i przedszkoli

Deklaracje o kontynuowaniu nauki trzeba będzie wypełnić w dniach od 17 lutego do 4 marca. Gdy już będzie wiadomo, ile miejsc zostało zajętych, zostanie ogłoszony nabór elektroniczny na wolne miejsca.

 - Potrwa on dwa tygodnie, od 5 do 19 marca. Dwa dni później zostaną podane listy dzieci zakwalifikowanych do nauki w przedszkolu. Podkreślam jeszcze raz, że dotyczy to jedynie dzieci zamieszkałych w Suwałkach – tłumaczy Buczyński.

Tak więc w pierwszej kolejności przyjęte zostaną dzieci, które będą kontynuować naukę, potem pozostałe. Liczba miejsc wolnych będzie znana po złożeniu deklaracji przez pierwszą grupę rodziców.

- Z miejscami dla dzieci trzyletnich nie powinno być problemu. Trochę gorzej może być w przypadku dzieci w wieku czterech lat. Jeśli chodzi o pięciolatki sprawa jest jasna, bo w ich przypadku jest już obowiązek nauki – mówi prezydent.

Nabór będzie odbywał się w oparciu o kryteria wyznaczone przez Ministerstwo Edukacji.

W tym roku w suwalskich przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych i przedszkolach niesamorządowych na dzieci będzie czekać więcej miejsc niż w latach poprzednich. Łącznie ponad 2260, czyli dla około 80 proc. wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym zameldowanych na terenie miasta.

- Jest to liczba wystarczająca. Jak dotąd, nie było takiej sytuacji, żeby w przedszkolach brakowało miejsc dla dzieci – mówi Buczyński.

Cała procedura rekrutacyjna do przedszkoli powinna zakończyć się do 30 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.