Laureaci konkursów programu "Feniks"

13 spektakularnych i prostych ćwiczeń z fizyki zaprezentowali w sobotę w Kielcach laureaci konkursów programu edukacyjnego "Feniks" - uczniowie ze Świętokrzyskiego, Małopolski i Podkarpackiego. Przygotowali je z nauczycielami podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych.
Gimnazjaliści i licealiści pokazali na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach jak wyznaczyć grubość końskiego włosa przy pomocy dyfrakcji, czy podczas kąpieli w czekoladzie może porazić nas prąd i jak roztopić kawałek metalu przy pomocy "grzania indukcyjnego". Zademonstrowali też magnesy detektor cząstek naładowanych, czyli komorę mgłową działająca wyłącznie na energię elektryczną, "świat widzialnego dźwięku", właściwości izolatorów cieplnych oraz generator Kelvina.

Jak ocenił prof. Wojciech Broniowski z Instytutu Fizyki kieleckiego uniwersytetu, była to świetna zabawa, której brak uczniom na lekcjach fizyki. "Dzięki prostym i zaawansowanym ćwiczeniom zachęca ona do bliższego zainteresowania się realną fizyką" - powiedział.

Wszystkich uczestników sobotnich pokazów nagrodzono aparatami fotograficznymi. Zachęcono ich także do kontynuowania zainteresowań przedmiotami ścisłymi i wyboru studiów z nimi związanych.

"Feniks" to trzyletni program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach, którego celem jest rozwijanie podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych młodzieży. Program ma również rozwijać w uczniach krytyczne i analityczne myślenie oraz pokazać jak samodzielnie wykonywać eksperymenty naukowe.

Przedsięwzięcie realizuje od dwóch lat konsorcjum trzech uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Objęto nim około 250 szkół i prawie trzy tysiące wybranych i zorganizowanych w dziesięcioosobowe grupy uczniów.

Uczestniczą oni m.in. w ćwiczeniach prowadzonych w uczelnianych laboratoriach, słuchają wykładów naukowych oraz realizują własne projekty. Ich nauczyciele biorą udział w seminariach metodycznych dotyczących programu. Pracownie fizyczne szkół otrzymują materiały i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń.

Całkowity koszt programu "Feniks" realizowanego w trzech regionach z Europejskiego Funduszu Społecznego - w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki - to prawie 16 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ciekawi mnie co będą porabiać laureaci ? Te raz powinni jeszcze bardziej się rozwijać.Ale pytanie:gdzie!?

Oscar 2011, 2011-02-28 01:57:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE