PARTNER PORTALU
 • BGK

Lawina szkół do zamknięcia

 • PAP/GK    5 marca 2012 - 07:51
Lawina szkół do zamknięcia

Około 1500 placówek oświatowych – szkół, przedszkoli, burs, schronisk młodzieżowych – chcą zlikwidować samorządowcy.
Tak wynika z uchwał intencyjnych o zamiarze zamknięcia placówek. Wśród placówek, które planują zlikwidować samorządowcy najwięcej jest szkół ponadgimnazjalnych: liceów profilowanych i szkół dla dorosłych – liceów uzupełniających, techników uzupełniających oraz szkół policealnych. Związane jest to z reformą szkolnictwa ponadgimnazjalnego, w tym szkolnictwa zawodowego, która wkracza do tych szkół 1 września 2012, czyli z początkiem nowego roku szkolnego.

Czytaj też: Lubuskie wytypowało szkoły do zamknięcia 

Jak poinformowała rzeczniczka kuratorium oświaty w Białymstoku (zabierz głos, oceń prezydenta) Małgorzata Palanis, na 120 placówek, które chcą w woj. podlaskim zamknąć samorządowcy, 81 to właśnie placówki, które likwidowane będą w wyniku zmian w systemie edukacji.

Podobnie sytuacja wygląda m.in. w województwie kujawsko-pomorskim i woj. śląskim. W woj. kujawsko-pomorskim (zabierz głos, oceń marszałka) na 200 szkół, których dotyczą uchwały o zamiarze likwidacji, 168 wniosków odnosi się do szkół ponadgimnazjalnych.

W woj. śląskim (zabierz głos, oceń marszałka) na 173 placówki oświatowe, które samorząd chce zamknąć, 156 to szkoły ponadgimnazjalne: 27 liceów ogólnokształcących i liceów uzupełniających, 43 technika i technika uzupełniające, 11 szkół zawodowych, 39 liceów profilowanych, 23 szkoły policealne.

Według rzeczniczki śląskiego kuratorium Anny Wietrzyk, z analizy uchwał intencyjnych przeprowadzonej w kuratorium oświaty wynika, że w niektórych uzasadnieniach pojawiły się informacje, że na przykład od kilku lat w szkole nie było naboru do klasy pierwszej i w czerwcu ostatni rocznik kończy naukę.

– Co najmniej jedna trzecia z proponowanych likwidacji dotyczy szkół, które de facto nie istnieją. Placówki te nie mają uczniów – powiedziała rzeczniczka dolnośląskiego kuratora oświaty Janina Jakubowska. Przykładem może być szkoła policealna w Piechowicach, której mury ostatni absolwenci opuścili w 2008 r. Podobna sytuacja jest w uzupełniającym technikum dla dorosłych oraz w liceum profilowanym w tej miejscowości, gdzie nie ma naboru. W woj. dolnośląskim (zabierz głos, oceń marszałka) uchwał o zamiarze zamknięcia szkół podjęto ok. 80.

Do kuratorium lubelskiego (zabierz głos, oceń marszałka) wpłynęło do końca lutego 190 wniosków o opinie w sprawie likwidacji lub przekształcenia różnych placówek. Najwięcej – 135 – dotyczy likwidacji szkół, ale w 55 przypadkach chodzi o formalne zlikwidowane szkół ponadgimnazjalnych, do których już wcześniej nie prowadzono naboru. – Te "remanenty" w sieci szkół wymusiła niejako nowa ustawa o szkolnictwie zawodowym – wyjaśnił kurator Krzysztof Babisz.×
KOMENTARZE (4)

 • Malarz bez pędzla, 2012-03-09 11:33:48

  to nieładnie!
 • KOTLET, 2012-03-09 11:27:28

  Co tu począć? Jak tylko nawiążą kontakt zaraz się wyślizgną...Potem się dziwią,że będzie zamknięte!
 • podatnik, 2012-03-05 16:29:50

  O co ten szum skoro - cyt. " Ponad połowa szkół, w sprawie których zapadły decyzje o zamiarze likwidacji, to placówki istniejące tylko na papierze". Po co te protesty i vota nieufności? Nie ma uczniów, nie ma szkoły. Jest niż demograficzny. Nie może być szkół w których jest więcej nauczyc...ieli niż uczniów. Czy to tak trudno zrozumieć.  rozwiń