PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekcje dla dorosłych pod kontrolą

  • Grażyna Kuryłło    24 lipca 2012 - 06:24
Lekcje dla dorosłych pod kontrolą

Posłowie krytykują narzucanie samorządom obowiązku zbierania co miesiąc oświadczeń, w których organy prowadzące szkoły podają liczbę uczniów, na jakich przekazywana jest dotacja.
Posłowie połączonych komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Edukacji Nauki i Młodzieży, podczas pierwszego czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, krytykowali pośpiech z jakim projekt jest wprowadzany.

Czytaj też: Na absolwentów tak, na "martwe dusze" nie - czyli zmiany w dotowaniu szkół

Dokument m.in. umożliwia samorządom przekazywanie dotacji na absolwentów szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy oraz szkół niepublicznych także w okresie wakacji.

Zmienia również edukację dla dorosłych. W niepublicznych szkołach mających uprawnienia szkół publicznych uruchamia obowiązek uczestniczenia w co najmniej 50 proc. obowiązkowych zajęć, co jest warunkiem otrzymania dotacji.

- W ostatnich dniach zrodził się pomysł objęcia tym przepisem również absolwentów szkół artystycznych niepublicznych - poinformował poseł Wiesław Suchowiejko w uzasadnieniu projektu. Posłowie zgłosili do niego szereg uwag.

Poseł Dariusz Piontkowski zwrócił uwagę na to, że projekt pomija szkoły przejęte przez organizacje pozarządowe. Według niego są pozbawione subwencji, ponieważ nie mogą spełnić warunku polegającego na tym, że w roku poprzedzającym dany rok szkolny, do 30 września muszą zgłosić przewidywaną liczbę uczniów.

- Tymczasem powstająca w tym roku szkoła nie ma takiej możliwości. Pojawia się problem z dotacją na okres od września do końca grudnia danego roku - zauważa poseł.

Zaproponował więc poprawkę do art. 90 ust. 2a, według której termin podania informacji o przewidywanej liczbie uczniów ustala się na 30 dzień przed rozpoczęciem pierwszego roku funkcjonowania takiej placówki.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.