PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepszy technik w pracy, niż magister w domu

  • pt    9 września 2014 - 10:23
Lepszy technik w pracy, niż magister w domu

W kujawsko-pomorskim w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych stworzony zostanie program doradztwa zawodowego już na poziomie gimnazjów.
Prezydenci Bydgoszczy i Torunia, Rafał Bruski i Michał Zaleski, oraz prezes Związku Pracodawców Pomorza i Kujaw Mirosław Ślachciak podpisali trójstronne porozumienie dotyczące doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów gimnazjów.

Celem porozumienia jest zainicjowanie współpracy na rzecz opracowania i wdrożenia systemowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego na poziomie kształcenia gimnazjalnego w Bydgoszczy i w Toruniu.

 Czytaj też:  Kontrakt terytorialny usprawni politykę rozwoju

Zostanie ono zgłoszone do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 10 „Innowacyjna edukacja”.  Projekt ma wpłynąć na właściwy wybór zawodu i ma formułę otwartą, zatem do jego realizacji mogą przystąpić kolejne gminy.

Czytaj: 90 inwestycji w Kontrakcie Terytorialnym kujawsko-pomorskiego

- Na poziomie gimnazjalnym to rodzice wpływają na wybór zawodu. Na współpracę z nimi chcemy kłaść duży nacisk przez cały okres nauczania, bowiem lepiej mieć technika w pracy, niż magistra w domu. W budowaniu nowego modelu doradztwa zawodowego będziemy korzystali z dobrych praktyk niemieckiego partnera, który od wielu lat prowadzi w szkołach Brandenburgii dokumentację wyboru zawodu – wyjaśnił prezes Mirosław Ślachciak.

W ramach przedsięwzięcia planowane jest m.in.: opracowanie nowoczesnych narzędzi analitycznych do prowadzenia doradztwa edukacyjno-zawodowego, wdrożenie nowej metody doradztwa zawodowego w wymiarze długofalowym w gimnazjach, włączenie w proces doradztwa środowiska rodziców i lokalnych przedsiębiorców, uzupełnienie wiedzy nauczycieli o zawodach oraz nowoczesnym świecie pracy, pomoc  uczniom w rozwijaniu świadomości własnej osoby, odpowiedzialności za własne działania i samodzielności, opracowanie i wdrożenie metody badania losów absolwentów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

- Rozszerzamy formułę doradztwa zawodowego w szkołach. Dzięki współpracy z pracodawcami nasze działania nabiorą rozpędu. Pracodawcy Pomorza i Kujaw dobrze znają potrzeby regionalnego rynku, więc dzięki tej współpracy będziemy mieć lepsze rozeznanie i większe możliwości wsparcia uczniów w wyborze zawodu – zaznaczył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W kolejnych etapach przedsięwzięcia będą realizowane działania pozwalające na opracowanie nowoczesnych narzędzi analitycznych do prowadzenia doradztwa edukacyjno-zawodowego w gimnazjach przez cały okres kształcenia, a nie tylko w ostatniej klasie. Dzięki tej współpracy możliwe będzie  rozwinięcie dialogu środowiska dydaktycznego z rodzicami i lokalnymi przedsiębiorcami.

Poznanie potrzeb rynku i ciągłe uświadamianie otoczenia rodzinnego uczniów pozwoli na wdrożenie nowej metody doradztwa zawodowego w gimnazjach w wymiarze długofalowym. Projekt zakłada również badanie losów absolwentów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

- Dzięki projektowi zwiększymy zainteresowanie nauką w technikach i szkołach zawodowych, co jest dziś dużym problemem. Przekonamy uczniów i rodziców, że są zawody potrzebne na rynku pracy wymagające kształcenia zasadniczego i warto kształcić się w tym kierunku. Takie działania są bardzo potrzebne – dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Porozumienie w sprawie doradztwa edukacyjno-zawodowego jest pierwszym porozumieniem uzgodnionym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-09-13 19:51:07

    Magistrzy to nie są Jakieś " Super Anioły ", Bo oni tylko zgłębili, Tajniki średniej szkoły.