PARTNER PORTALU
 • BGK

Lepszy technik w pracy, niż magister w domu

 • pt    9 września 2014 - 10:23
Lepszy technik w pracy, niż magister w domu

W kujawsko-pomorskim w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych stworzony zostanie program doradztwa zawodowego już na poziomie gimnazjów.
Prezydenci Bydgoszczy i Torunia, Rafał Bruski i Michał Zaleski, oraz prezes Związku Pracodawców Pomorza i Kujaw Mirosław Ślachciak podpisali trójstronne porozumienie dotyczące doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów gimnazjów.

Celem porozumienia jest zainicjowanie współpracy na rzecz opracowania i wdrożenia systemowego programu doradztwa edukacyjno-zawodowego na poziomie kształcenia gimnazjalnego w Bydgoszczy i w Toruniu.

 Czytaj też:  Kontrakt terytorialny usprawni politykę rozwoju

Zostanie ono zgłoszone do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 10 „Innowacyjna edukacja”.  Projekt ma wpłynąć na właściwy wybór zawodu i ma formułę otwartą, zatem do jego realizacji mogą przystąpić kolejne gminy.

Czytaj: 90 inwestycji w Kontrakcie Terytorialnym kujawsko-pomorskiego

- Na poziomie gimnazjalnym to rodzice wpływają na wybór zawodu. Na współpracę z nimi chcemy kłaść duży nacisk przez cały okres nauczania, bowiem lepiej mieć technika w pracy, niż magistra w domu. W budowaniu nowego modelu doradztwa zawodowego będziemy korzystali z dobrych praktyk niemieckiego partnera, który od wielu lat prowadzi w szkołach Brandenburgii dokumentację wyboru zawodu – wyjaśnił prezes Mirosław Ślachciak.

W ramach przedsięwzięcia planowane jest m.in.: opracowanie nowoczesnych narzędzi analitycznych do prowadzenia doradztwa edukacyjno-zawodowego, wdrożenie nowej metody doradztwa zawodowego w wymiarze długofalowym w gimnazjach, włączenie w proces doradztwa środowiska rodziców i lokalnych przedsiębiorców, uzupełnienie wiedzy nauczycieli o zawodach oraz nowoczesnym świecie pracy, pomoc  uczniom w rozwijaniu świadomości własnej osoby, odpowiedzialności za własne działania i samodzielności, opracowanie i wdrożenie metody badania losów absolwentów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

- Rozszerzamy formułę doradztwa zawodowego w szkołach. Dzięki współpracy z pracodawcami nasze działania nabiorą rozpędu. Pracodawcy Pomorza i Kujaw dobrze znają potrzeby regionalnego rynku, więc dzięki tej współpracy będziemy mieć lepsze rozeznanie i większe możliwości wsparcia uczniów w wyborze zawodu – zaznaczył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W kolejnych etapach przedsięwzięcia będą realizowane działania pozwalające na opracowanie nowoczesnych narzędzi analitycznych do prowadzenia doradztwa edukacyjno-zawodowego w gimnazjach przez cały okres kształcenia, a nie tylko w ostatniej klasie. Dzięki tej współpracy możliwe będzie  rozwinięcie dialogu środowiska dydaktycznego z rodzicami i lokalnymi przedsiębiorcami.

Poznanie potrzeb rynku i ciągłe uświadamianie otoczenia rodzinnego uczniów pozwoli na wdrożenie nowej metody doradztwa zawodowego w gimnazjach w wymiarze długofalowym. Projekt zakłada również badanie losów absolwentów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

- Dzięki projektowi zwiększymy zainteresowanie nauką w technikach i szkołach zawodowych, co jest dziś dużym problemem. Przekonamy uczniów i rodziców, że są zawody potrzebne na rynku pracy wymagające kształcenia zasadniczego i warto kształcić się w tym kierunku. Takie działania są bardzo potrzebne – dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Porozumienie w sprawie doradztwa edukacyjno-zawodowego jest pierwszym porozumieniem uzgodnionym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Eterno Vagabundo, 2014-09-13 19:51:07

  Magistrzy to nie są Jakieś " Super Anioły ", Bo oni tylko zgłębili, Tajniki średniej szkoły.