PARTNER PORTALU
  • BGK

Letnia Szkoła Wyszehradzka już po raz 10

  • AT/malopolskie.pl    12 lipca 2011 - 10:23
Letnia Szkoła Wyszehradzka już po raz 10

11 lipca w Krakowie stowarzyszenie Willa Decjusza zainaugurowało 10 - jubileuszową edycję Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Uczestników powitał marszałek Marek Sowa.
Letnia Szkoła Wyszehradzka jest inicjatywą Stowarzyszenia Willa Decjusza realizowaną od 2002 roku. Jest to przedsięwzięcie o charakterze lokalnym i makroregionalnym skupiające się na upowszechnianiu kultury i europejskiego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień Grupy Wyszehradzkiej oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Zamysłem jest stworzenie, alternatywnej dla studiów regulaminowych, platformy studiów zaawansowanych. Wyjątkowym, corocznym efektem Letniej Szkoły jest budowanie akceptacji, przyjacielskich więzi i klimatu współpracy pomiędzy młodymi ludźmi, którzy wkrótce tworzyć będą elity polityczne, kulturalne i gospodarcze w swoich krajach. Do udziału zapraszani są studenci,  doktoranci i młodzi profesjonaliści z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Tegoroczna Letnia Szkoła Wyszehradzka ma szczególny charakter, bo obchodzi swój jubileusz. Dwudziestą rocznicę swojego powstania świętuje też w tym roku Grupa Wyszehradzka. Uczestnicy 10. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej przyjechali do Krakowa z Czech, Słowacji, Polski i Węgier, a także z Rumuni, Białorusi, Kosowa, Macedonii i Ukrainy.

Letnia Szkoła Wyszehradzka to cykl warsztatów, wykładów i dyskusji podczas których uczestnicy z różnych krajów pogłębiają swoją wiedzę i lepiej się poznają. Jak uważa marszałek Marek Sowa, spotkanie młodych aktywnych osób z tak wielu państw, to szansa na lepsze wzajemne zrozumienie się i budowę zaufania w Zjednoczonej Europie.

Wśród najważniejszych tematów zaproponowanych uczestnikom 10. Letniej Szkoły znajdą się najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne, a wśród nich: polskie Przewodnictwo w Radzie UE z uwzględnieniem wcześniejszych doświadczeń czeskich i węgierskich,  20-lecie Grupy Wyszehradzkiej – podsumowanie i ocena jej funkcjonowania, perspektywy współpracy wyszehradzkiej, budżet UE i jego konsekwencje dla rozwoju regionalnego tej części Europy, perspektywiczna ocena transformacji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych w regionie i poszczególnych krajach, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne w regionie,  udział krajów regionu w misjach stabilizacyjnych, dyplomacja kulturalna,  zmiany demograficzne związane z nowymi zjawiskami migracyjnymi, kształtowanie się społeczeństw wielokulturowych a nowe fale ekstremizmu w regionie, „zagarnięcie Europy” przez prawicę, nowe pokolenie inteligencji zaangażowanej społecznie, a także zagadnienia tożsamości i odrębności kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym świecie, kultura współczesna Polski i krajów sąsiadujących.

Program otwarcia poświęcony był rozpoczynającemu się właśnie Przewodnictwu Polski w Radzie Unii Europejskiej i 20-leciu Grupy Wyszehradzkiej. Wykład inauguracyjny „Wyzwania przewodnictwa w Unii Europejskiej” wygłosił Maciej Szpunar, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, a otwarciu towarzyszyła debata  „20 lat Grupy Wyszehradzkiej – nowe wyzwania i możliwości”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.