Letnia Szkoła Wyszehradzka już po raz 10

  • AT/malopolskie.pl
  • 12-07-2011
  • drukuj
11 lipca w Krakowie stowarzyszenie Willa Decjusza zainaugurowało 10 - jubileuszową edycję Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Uczestników powitał marszałek Marek Sowa.
Letnia Szkoła Wyszehradzka już po raz 10
Letnia Szkoła Wyszehradzka jest inicjatywą Stowarzyszenia Willa Decjusza realizowaną od 2002 roku. Jest to przedsięwzięcie o charakterze lokalnym i makroregionalnym skupiające się na upowszechnianiu kultury i europejskiego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień Grupy Wyszehradzkiej oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Zamysłem jest stworzenie, alternatywnej dla studiów regulaminowych, platformy studiów zaawansowanych. Wyjątkowym, corocznym efektem Letniej Szkoły jest budowanie akceptacji, przyjacielskich więzi i klimatu współpracy pomiędzy młodymi ludźmi, którzy wkrótce tworzyć będą elity polityczne, kulturalne i gospodarcze w swoich krajach. Do udziału zapraszani są studenci,  doktoranci i młodzi profesjonaliści z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Tegoroczna Letnia Szkoła Wyszehradzka ma szczególny charakter, bo obchodzi swój jubileusz. Dwudziestą rocznicę swojego powstania świętuje też w tym roku Grupa Wyszehradzka. Uczestnicy 10. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej przyjechali do Krakowa z Czech, Słowacji, Polski i Węgier, a także z Rumuni, Białorusi, Kosowa, Macedonii i Ukrainy.

Letnia Szkoła Wyszehradzka to cykl warsztatów, wykładów i dyskusji podczas których uczestnicy z różnych krajów pogłębiają swoją wiedzę i lepiej się poznają. Jak uważa marszałek Marek Sowa, spotkanie młodych aktywnych osób z tak wielu państw, to szansa na lepsze wzajemne zrozumienie się i budowę zaufania w Zjednoczonej Europie.

Wśród najważniejszych tematów zaproponowanych uczestnikom 10. Letniej Szkoły znajdą się najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne, a wśród nich: polskie Przewodnictwo w Radzie UE z uwzględnieniem wcześniejszych doświadczeń czeskich i węgierskich,  20-lecie Grupy Wyszehradzkiej – podsumowanie i ocena jej funkcjonowania, perspektywy współpracy wyszehradzkiej, budżet UE i jego konsekwencje dla rozwoju regionalnego tej części Europy, perspektywiczna ocena transformacji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych w regionie i poszczególnych krajach, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne w regionie,  udział krajów regionu w misjach stabilizacyjnych, dyplomacja kulturalna,  zmiany demograficzne związane z nowymi zjawiskami migracyjnymi, kształtowanie się społeczeństw wielokulturowych a nowe fale ekstremizmu w regionie, „zagarnięcie Europy” przez prawicę, nowe pokolenie inteligencji zaangażowanej społecznie, a także zagadnienia tożsamości i odrębności kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym świecie, kultura współczesna Polski i krajów sąsiadujących.

Program otwarcia poświęcony był rozpoczynającemu się właśnie Przewodnictwu Polski w Radzie Unii Europejskiej i 20-leciu Grupy Wyszehradzkiej. Wykład inauguracyjny „Wyzwania przewodnictwa w Unii Europejskiej” wygłosił Maciej Szpunar, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, a otwarciu towarzyszyła debata  „20 lat Grupy Wyszehradzkiej – nowe wyzwania i możliwości”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE