PARTNER PORTALU
  • BGK

Licealiści edukowali seniorów

  • Życie Siemianowic    1 marca 2012 - 11:47
Licealiści edukowali seniorów

Zespół z V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich, wziął udział w V edycji ogólnopolskiej akcji „Mam haka na raka”.
Uczniowie w składzie: Marcin Gerlich (II b), Weronika Pasak (II a) i Patryk Sperling (II a), rozpoczęli cykl prelekcji dotyczących raka jelita grubego. Wykładu licealistów miała okazję posłuchać młodzież gimnazjalna i licealna wraz z nauczycielami ZSS. Prelekcje odbyły się w auli multimedialnej, gdyż uczniowie dopełnili je prezentacjami. Zespół przybliżył zagadnienia, dotyczące nowotworu jelita grubego tj.: podstawa anatomii, objawy, rozpoznanie, leczenie oraz profilaktyka.

Co prawda, rak jelita grubego w niewielkim stopniu dotyka młodych osób, ale zdarzają się takie przypadki. Ponadto profilaktykę raka warto rozpocząć od najwcześniejszych lat. Co najważniejsze, młodzież dzięki zdobytej wiedzy będzie mogła uwrażliwić swoich rodziców i dziadków na profilaktykę nowotworową oraz ewentualne postępowanie po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na ten typ nowotworu. We wtorek uczniowie przeprowadzili wykłady w Szkole Podstawowej nr 8, wchodzącej w skład ZSS oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siemianowicach Śląskich (zabierz głos/oceń prezydenta) – był to wykład otwarty dla wszystkich chętnych.

Natomiast w Przedszkolu nr 2 w Siemianowicach Śląskich zrealizowano zajęcia z dziećmi w formie zabaw na temat zdrowego odżywiania się. Uczniowie rozdawali też ulotki, a także rozwieszali plakaty informacyjne. Zespół prowadzi również zbiórkę artykułów szkolnych i plastycznych (bloki, zeszyty, kredki, kolorowanki itp.) na rzecz świetlicy Szpitala Dziecięcego w Chorzowie (zabierz głos/oceń prezydenta).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.