PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja dodatku mieszkaniowego ciosem dla gmin wiejskich?

  • GK    26 października 2012 - 10:09
Likwidacja dodatku mieszkaniowego ciosem dla gmin wiejskich?

Dzięki istnieniu dodatku mieszkaniowego i wiejskiego oraz dowolności ustalania jego wysokości samorządy miały lub powinny mieć nadwyżkę w przewidzianej subwencji na nie w stosunku do rzeczywistych wydatków ponoszonych na ten cel.
Wielu samorządowców gmin wiejskich uważa, że istnienie dodatków socjalnych: wiejskiego i mieszkaniowego dla nauczycieli jest niekorzystne dla gmin wiejskich. – Nic jednak bardziej mylnego – uważa dr Bogdan Stępień z Instytutu Analiz Regionalnych.

Jak tłumaczy, gminy wiejskie otrzymują w subwencji oświatowej ekstra środki na dodatki: wiejski i mieszkaniowy. Te ekstra środki statystycznie dla gminy wiejskiej posiadającej szkoły zlokalizowane wyłącznie w obszarze wiejskim stanowią około 8,8 proc. otrzymanej subwencji oświatowej.

To dzięki istnieniu dodatku mieszkaniowego i dowolności ustalania przez samorządy jego wysokości, miały one lub powinny mieć nadwyżkę w przewidzianej subwencji na dodatki wiejski i mieszkaniowy w stosunku do rzeczywistych ponoszonych na ten cel wydatków.

Czytaj też: Nowa Karta nauczyciela do końca roku

– Nie jest wykluczone, że istnieje kilka lub kilkanaście samorządów na około 1,6 tys. gmin wiejskich, które dokładają do interesu. Same są jednak sobie winne – twierdzi dr Bogdan Stępień.

Według niego, bardzo silnie lobbowane przez Związek Gmin Wiejskich RP zmiany w Karcie nauczyciela doprowadziły do tego, że zgodnie z zapowiedzią MEN ma być zlikwidowany dodatek mieszkaniowy, dzięki któremu gminy wiejskie mogły odnosić korzyści finansowe.

Zgodnie z projektem budżetu państwa wg stanu z 5 września 2012 r. subwencja oświatowa na rok 2013 miała wynieść 39.8 mld zł, a na koniec września pojawiła się już kwota o około 290 mln niższa.

– Czy to obniżenie subwencji zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika z projektowanej likwidacji dodatku mieszkaniowego? Czy ktoś jest w stanie to wykluczyć? – zastanawia się dr Bogdan Stępień.

Jednocześnie przypomina, że nawet jeśli tak nie jest, to minister finansów będzie miał prawo obciąć subwencję oświatową z tytułu likwidacji dodatku mieszkaniowego i zapewne z tego skorzysta.

Każda gmina wiejska, która w danym roku, w którym miała wyłącznie szkoły przez nią prowadzone może łatwo ocenić swoje korzyści finansowe wynikające z istnienia socjalnych dodatków wiejskiego i mieszkaniowego – na podstawie obejmującego wszystkie województwa opracowania dra Bogdana Stępnia „Subwencja na dodatki: wiejski i mieszkaniowy w latach 2005-2011” zamieszczonego tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.