PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja dodatku mieszkaniowego ciosem dla gmin wiejskich?

  • GK    26 października 2012 - 10:09
Likwidacja dodatku mieszkaniowego ciosem dla gmin wiejskich?

Dzięki istnieniu dodatku mieszkaniowego i wiejskiego oraz dowolności ustalania jego wysokości samorządy miały lub powinny mieć nadwyżkę w przewidzianej subwencji na nie w stosunku do rzeczywistych wydatków ponoszonych na ten cel.




Wielu samorządowców gmin wiejskich uważa, że istnienie dodatków socjalnych: wiejskiego i mieszkaniowego dla nauczycieli jest niekorzystne dla gmin wiejskich. – Nic jednak bardziej mylnego – uważa dr Bogdan Stępień z Instytutu Analiz Regionalnych.

Jak tłumaczy, gminy wiejskie otrzymują w subwencji oświatowej ekstra środki na dodatki: wiejski i mieszkaniowy. Te ekstra środki statystycznie dla gminy wiejskiej posiadającej szkoły zlokalizowane wyłącznie w obszarze wiejskim stanowią około 8,8 proc. otrzymanej subwencji oświatowej.

To dzięki istnieniu dodatku mieszkaniowego i dowolności ustalania przez samorządy jego wysokości, miały one lub powinny mieć nadwyżkę w przewidzianej subwencji na dodatki wiejski i mieszkaniowy w stosunku do rzeczywistych ponoszonych na ten cel wydatków.

Czytaj też: Nowa Karta nauczyciela do końca roku

– Nie jest wykluczone, że istnieje kilka lub kilkanaście samorządów na około 1,6 tys. gmin wiejskich, które dokładają do interesu. Same są jednak sobie winne – twierdzi dr Bogdan Stępień.

Według niego, bardzo silnie lobbowane przez Związek Gmin Wiejskich RP zmiany w Karcie nauczyciela doprowadziły do tego, że zgodnie z zapowiedzią MEN ma być zlikwidowany dodatek mieszkaniowy, dzięki któremu gminy wiejskie mogły odnosić korzyści finansowe.

Zgodnie z projektem budżetu państwa wg stanu z 5 września 2012 r. subwencja oświatowa na rok 2013 miała wynieść 39.8 mld zł, a na koniec września pojawiła się już kwota o około 290 mln niższa.

– Czy to obniżenie subwencji zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika z projektowanej likwidacji dodatku mieszkaniowego? Czy ktoś jest w stanie to wykluczyć? – zastanawia się dr Bogdan Stępień.

Jednocześnie przypomina, że nawet jeśli tak nie jest, to minister finansów będzie miał prawo obciąć subwencję oświatową z tytułu likwidacji dodatku mieszkaniowego i zapewne z tego skorzysta.

Każda gmina wiejska, która w danym roku, w którym miała wyłącznie szkoły przez nią prowadzone może łatwo ocenić swoje korzyści finansowe wynikające z istnienia socjalnych dodatków wiejskiego i mieszkaniowego – na podstawie obejmującego wszystkie województwa opracowania dra Bogdana Stępnia „Subwencja na dodatki: wiejski i mieszkaniowy w latach 2005-2011” zamieszczonego tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.