Likwidacja gimnazjów: Będą duże podstawówki, nauczyciele mają znaleźć w nich pracę

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska potwierdziła podczas finału ogólnopolskich debat oświatowych "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”, że szkoła zawodowa w dotychczasowym kształcie zniknie. W jej miejsce powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, realizująca kształcenie zawodowe. Wraca też ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum. Minister zapowiedziała, że reforma zacznie się w 2017 roku.
Likwidacja gimnazjów: Będą duże podstawówki, nauczyciele mają znaleźć w nich pracę
Minister Zalewska podkreśla, że przy obecnym podziale na podstawówki i gimnazja brakuje ciągłości edukacji (fot. archiwum)

Dzieci z obecnej klasy piątej nie pójdą po klasie szóstej do pierwszej klasy gimnazjum, lecz rozpoczną naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej.

Podstawówki dwustopniowe

W 2020 roku powstanie docelowo szkoła podstawowa złożona z dwóch poziomów: powszechnego (klasy I-IV) i gimnazjalnego (klasy V-VIII). Ale w przeciwieństwie do obecnego podziału na szkoły podstawowe i gimnazja, tymi placówkami będzie rządził jeden dyrektor, jak i cała kadra będzie dla nich wspólna. Minister zwraca bowiem uwagę na fakt, że najlepiej tok kształcenia odbywał się w tych szkołach, gdzie była zachowana ciągłość i uczniowie całymi klasami przechodzili z podstawówki do gimnazjum.

Nauczyciele gimnazjalni znajdą pracę

Zalewska podkreśla również, że nauczyciele uczący do tej pory w gimnazjach znajdą zatrudnienie w nowych, „dużych” podstawówkach. Z kolei budynki po gimnazjach również mogą służyć szkołom podstawowym – niektóre mogą nawet zostać przekształcone w zupełnie nowe SP. Jeśli natomiast chodzi o kwestię rozdzielania dzieci młodszych i starszych, np. poprzez umieszczenie ich w osobnych skrzydłach budynku, z osobnymi wejściami (tak jak teraz często jest w gimnazjach łączonych z podstawówkami), minister pozostawia tutaj otwartą rękę dla organów prowadzących placówkę.

Minister zaznaczała bardzo mocno, że w obecnej formie podziału na podstawówki i gimnazja brakuje ciągłości edukacji ze względu na permanentną konieczność zmieniania szkoły i otoczenia.

Nauka w liceum będzie się kończyła egzaminem maturalnym, z czego większą niż dotychczas rolę ma odgrywać matura ustna. Nie wiadomo jeszcze, czy egzamin dojrzałości będzie prowadzony zewnętrznie, jak do tej pory. Samo kształcenie w liceum ma być ogólne, a więc bez fakultetów maturalnych, które przygotowywały uczniów do egzaminu dojrzałości.

Szkoła zawodowa dwustopniowa

Minister Zalewska zapowiedziała, że szkoła zawodowa w dotychczasowym kształcie zniknie. W jej miejsce powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, realizująca kształcenie zawodowe. Ukończenie drugiego stopnia tej szkoły będzie umożliwiało przystąpienie do matury zawodowej (obowiązkowe na niej będą egzaminy z języka polskiego, obcego i matematyki) i kontynuowanie nauki na studiach wyższych, które pozwolą zdobyć tytuł licencjata (aby móc ubiegać się o tytuł magistra konieczne będzie zdanie takiej matury jaką zdają uczniowie techników i liceów).

O WSZYSTKICH ZMIANACH JAKIE W OŚWIACIE PLANUJE MEN - DOWIECIE SIĘ TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (90)ZOBACZ WSZYSTKIE

super z jej strony że zostawia wolną rękę tylko chyba w życiu widziała tylko jedną szkołę bo w większości jest JEDNO SZYDŁO (przepraszam skrzydło) a kilka wejść do albo wejścia od frontu i od tyłu albo wejścia na salę gimnastyczą (i to jest zazwyczaj to drugie skrzydło szkoły) no ale pomieścić wszys...tkie dzieci młodsze w jednym skrzydle sali gimnastycznej to raczej ułomny pomysł a gdzie będą ćwiczyć dzieci starsze - NO I WRÓCI FALA DO PODSTAWÓWKI (do teraz się bili między sobą a tera rocznik wyżej do rocznika niżej od 8 klasy do pierwszej klasy). NOOO i pogratulować pomysłu czteroklasowej edukacji wczesnoszkolnej (jeden rok to pewnie będzie religia) TO BĘDZIE COFAĆ DZIECI O ROK W ROZWOJU ...bo weźmy pod uwagę ze już zatrzymane zostało nauczanie od 6 roku życia no ale tak sobie pis chce wychować wiernych swoich żołnieży rozwiń

wit stwosz, 2017-05-19 07:40:22 odpowiedz

Ja po 19 latach pracy zostanę zwolniona-przepraszam dostanę 3miesieczne wypowiedzenie. Powiedziano mi,żebym szukała pracy. Szukam,ale mieszkamy w Polsce... Może gdybym była głupia-miałabym szansę pracować nadal,ale niestety,jestem ogarnięta i na dodatek nie mam pleców. Niech żyje dobra zmiana-nie ma... to jak zwolnić ludzi. To musi być radocha dla... rozwiń

Aśka , 2017-02-18 21:43:58 odpowiedz

Jestem nauczycielem gimnazjum -dyplomowanym z prawie 30 stażem pracy, dużym dorobkiem zawodowym, osągnięciami. Właśnie się dowiedziałam, że godziny w podstawowkach nie są dla mnie ( dla nauczycieli gimnazjum). Nikt nie zamierza się godzinami, które się pojawią w klasie 7, 8 z nami dzielić. Tak wygl...ąda reforma edukacji i obietnice pani minister. Stek kłamstw. Wasze dzieci nie będą uczone przez najlepszych nauczycieli. rozwiń

Nauczyciel matematyki, 2017-01-16 15:27:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE