PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja gimnazjów: Nawet dyrektorzy nie wiedzą, ilu nauczycieli weźmie udział w strajku. Rodzice nie otrzymują spójnych komunikatów

  • MN    24 marca 2017 - 13:17
Likwidacja gimnazjów: Nawet dyrektorzy nie wiedzą, ilu nauczycieli weźmie udział w strajku. Rodzice nie otrzymują spójnych komunikatów
ZNP w ostatnim czasie organizowało strajki pracowników oświaty dwa razy: 29 maja 2007 r. oraz 27 maja 2008 roku. (fot. ZNP)

Nie wiadomo, jak będą funkcjonowały szkoły w ostatni dzień marca, podczas strajku pracowników oświaty. Wzbudza to pewne obawy zarówno wśród rodziców, jak i dyrektorów oraz nauczycieli, którzy nie zamierzają brać udziału w proteście.
• 31 marca odbędzie strajk pracowników oświaty przeciwko reformie edukacji. 

• W strajku nie wezmą udziału dyrektorzy szkół i część nauczycieli.

• Dopiero w dniu samego strajku dowiemy się, ilu nauczycieli nie weźmie w nim udziału.

• Funkcjonowanie placówek tego dnia stoi pod znakiem zapytania, dlatego większość rodziców prawdopodobnie nie pośle dzieci do szkół. 

„31 marca przychodzimy do szkoły, ale nie pracujemy. Strajkujemy, bo zależy nam na edukacji i przyszłości naszego zawodu!” – czytamy w apelu do nauczycieli na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Ostatniego dnia marca odbędzie się w całej Polsce strajk pracowników oświaty przeciwko reformie edukacji. Jest to ostatni element sporu zbiorowego. ZNP zaznacza przy tym, że działania podjęte w ramach sporu są legalne i zgodne z prawem.

- Wiem, że dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty decyzja o strajku nie jest łatwa, ale dziś są z nami rodzice, którzy również protestują przeciwko złym zmianom w edukacji – napisał do nauczycieli prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Funkcjonowanie szkół pod znakiem zapytania

Sami rodzice nie do końca jednak wiedzą na czym będzie polegał strajk i jak będzie wyglądała praca szkoły w dniu 31 marca. Co więcej, tych wątpliwości nie rozwiewają informacje rozsyłane do nich przez dyrektorów szkół.  

W jednym z takich listów, skierowanych przez dyrektora zespołu szkół podstawowej i gimnazjum, czytamy, że w strajku pracowników oświaty będą uczestniczyć nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Tego dnia nie będzie lekcji ani przerw międzylekcyjnych, zamknięty będzie basen, administracja szkoły, sekretariat oraz biblioteka. Nie będą także wydawane obiady ze względu na zamknięcie stołówki.

Jednocześnie, zgodnie z prawem, jedyną osobą która nie może strajkować, jest sam dyrektor szkoły. Ten zastrzega, że zapewni razem z nauczycielami, którzy nie przystąpią do strajku, opiekę dzieciom.

- Lista pracowników, którzy nie podejmą protestu, niestety będzie mi znana dopiero w dniu strajku – pisze dyrektor placówki.

Czytaj też: Reforma oświaty: Wszystkie samorządy gotowe na zmiany?

Wychodzi więc na to, że w dniu strajku w szkołach będą obecni wszyscy nauczyciele, ale nie odbędą się żadne lekcje. Nie wiadomo, ilu nauczycieli podejmie się strajku, a ilu będzie przeciwnych.

Strajkujący nauczyciele nie będą tego dnia wykonywać żadnych obowiązków pracowniczych, zaś ci, którzy nie chcą strajkować, będą zobowiązani do opieki nad uczniami. Nie wiadomo też, czy dzieci będą przebywać na świetlicy czy w klasach. Ze względy na utrudnienia spowodowane strajkiem, to dyrektor będzie wskazywał na bieżąco miejsca, w których będą przebywać uczniowie.

Prawdopodobnie więc, większość rodziców w dniu strajku po prostu nie pośle swoich dzieci do szkoły, choć jest to dla wielu rodzin (szczególnie tych, gdzie obydwoje rodzice pracują) spory kłopot.

Resort edukacji robi swoje

Gdy w środowisku pracowników oświaty spór zbiorowy sięga zenitu, Ministerstwo Edukacji Narodowej dalej robi swoje. W piątek, 24 marca, minister Anna Zalewska wzięła udział w Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych, podczas której prowadzono rozmowy na temat doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Poinformowała też, że resort prowadzi szkolenia z nowej podstawy programowej i uzyskał już 64 wnioski wydawców o dopuszczenia podręczników. Pod koniec czerwca ma zostać zaprezentowany nowy system doskonalenia zawodowego nauczycieli.  

Natomiast już w kwietniu resort ma zaprezentować harmonogram podwyżek, które obiecano nauczycielom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.