PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja gimnazjów: PiS musi też zamknąć szkoły katolickie. Środowiska kościelne niezadowolone

 • PAP/AT    8 stycznia 2016 - 08:29
Likwidacja gimnazjów: PiS musi też zamknąć szkoły katolickie. Środowiska kościelne niezadowolone
W Polsce działa ponad 600 szkół katolickich, z czego około 200 to gimnazja (fot.flickr.com/Greg Hayter)

Rząd PiS ma problem: likwidując gimnazja, musiałby zamknąć też te katolickie. Ze środowisk kościelnych do MEN już płyną głosy niezadowolenia - pisze "Gazeta Wyborcza".
W Polsce działa ponad 600 szkół katolickich, z czego około 200 to gimnazja.

Jeśli zapowiadana przez PiS likwidacja gimnazjów dojdzie do skutku, one też znikną z edukacyjnej mapy Polski. A to - jak zauważa "Gazeta Wyborcza" - środowiskom kościelnym bardzo się nie podoba.

Głosy niezadowolenia, które spływają do MEN, już wywołały - jak pisze "Gazeta Wyborcza" - pierwsze ruchy urzędników. Resort ma zapytać dyrektorów gimnazjów katolickich, czy mają warunki, by przekształcić się w podstawówki.

Większych problemów nie będą mieć zespoły szkół. Za to w przypadkach gimnazjów działających w osobnych budynkach - a takich, jeśli chodzi o gimnazja katolickie, jest więcej - możliwość zmiany w ośmioklasową podstawówkę jest mało prawdopodobna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • iga, 2016-07-01 00:14:02

  Do miriam: specjalnie dla Twoich dzieci nie zamkną, będę się modlić za to.
 • rzeczowy as, 2016-01-11 20:57:06

  Bardzo dobrze, że się z tego pomysłu pochopnego wycofują. Trudnego wieku nie da się z życiorysu "wyciąć" i połączenie gimnazjalistów z małymi dziećmi przyniesie dopiero problemy. W gimnazjach wbrew obiegowej opinii, rozdmuchanej przez media nie uczą się sami bandyci i degeneraci- należy p...rotestować przeciw takiej opinii. Gimnazjaliści to bardzo fajni młodzi ludzie, jasne, mają problemy, ale należy je rozwiązywać, wspierać ich, a nie obrzucać stekiem wyzwisk. W gimnazjach sytuacja jest lepsza niż w szkołach podstawowych. Ci, którzy są ambitni, naprawdę się rozwijają, a jeśli ktoś nie chce się uczyć, to niech wybiera szkołę zawodową. PROBLEM W TYM, ŻE SZKOŁY ŚREDNIE PRZYJMUJĄ WSZYSTKICH, JAK LECI, NAWET Z BARDZO BEZNADZIEJNYMI OCENAMI  rozwiń
 • miriam, 2016-01-10 12:32:57

  Gimnazja katolickie są to bardzo dobre szkoły. Jestem bardzo zadowolony że moje 2 dzieci uczęszcza do szkoły katolickiej. Oby rząd ich nie zlikwidował.