PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja gimnazjów. Poznajemy nowe sieci szkół

  • Piotr Toborek    16 lutego 2017 - 07:29
Likwidacja gimnazjów. Poznajemy nowe sieci szkół
Termin zatwierdzenia nowej sieci szkół minie 31 marca (fot.fotolia)

Warszawa, Gdańsk, Kraków, Starachowice, Bełchatów, Krosno, Lublin, Elbląg, Rzeszów i wiele innych samorządów ma już za sobą zmianę sieci szkół. W myśl reformy oświatowej termin zatwierdzenia nowej to 31 marca. Do tego czasu rady gmin muszą przyjąć uchwały intencyjne w sprawie nowej organizacji placówek edukacyjnych. Przed ostatecznym przyjęciem uchwał opinie do projektów wprowadzających zmiany wydają kuratorzy oświaty.
Jednostki samorządowe nie zwlekają z uchwaleniem nowej sieci szkół, bo czasu na przygotowania do nowego roku szkolnego jest bardzo mało. Wiele gmin i powiatów już zdecydowało jak będzie wyglądało szkolnictwo po reformie.

Są jednak i takie miejsca, gdzie trwają dyskusje pomiędzy radnymi lub przeciwko zmianom protestują rodzice, a samorządowcy tłumaczą, że o reformie zdecydował rząd, ale tak jak było do przewidzenia to oni „dostają po głowie”.

- Nie zazdroszczę urzędnikom, którzy będą odpowiedzialni za wprowadzenie reformy w gminach – mówi Krzysztof Mrowicki z firmy Remedis doradzającej samorządom w sprawach oświatowych.

Pytań i wątpliwości nie brakuje: jak powiedział dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk nauczyciele martwią się o stanowiska pracy, rodziców nurtuje gdzie dzieci będą się uczyć, a samorządy mają wiele problemów z interpretacja prawa, np. co to znaczy, że „budynki tej samej placówki mają być położone blisko siebie”.

Mają problem z głowy

Spora liczba miast opracowała już jednak nową siatkę szkół i zostały one przyjęte przez radnych.

Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwały wymagane przez reformę 9 lutego. Grzegorz Kryger - zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku podkreślał, że miasto przygotowując zmiany w oświacie, brało pod uwagę m.in. obawy rodziców, np. dotyczące "poreformowej" rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

- Przyjęte rozwiązania dotyczące sieci szkół były szeroko konsultowane. Naszym priorytetem było zapewnienie młodym gdańszczanom spokojnego przejścia z jednego etapu edukacji do drugiego. Pamiętajmy, że rok 2019 będzie oznaczał podwójny rocznik w szkołach ponadgimnazjalnych. Dodatkowe miejsca będą potrzebne nie tylko w liceach, ale także w technikach i szkołach zawodowych. Od roku szkolnego 2017/2018 powstaną 74 szkoły podstawowe – wyliczał wicedyrektor Kryger.

- Nie w każdej dzielnicy istniała potrzeba tworzenia nowej szkoły podstawowej, tak było np. we Wrzeszczu, gdzie jest dostatek placówek tego etapu edukacji. Przyjęliśmy zasadę, że budynki po wygaszanych gimnazjach będą pełniły inną funkcję społeczną.

Także Rada Warszawy przyjęła uchwały zmieniające sieć szkół w stolicy. Rada przyjęła jednogłośnie dwie uchwały: pierwsza dotyczyła sieci szkół podstawowych, druga - szkół ponadpodstawowych i specjalnych.

52 gimnazja zostaną przekształconych w nowe szkoły podstawowe, w tym 31 dla dzieci i młodzieży, 2 dla dorosłych, 19 szkół specjalnych. Osiem gimnazjów zostanie przekształconych w szkoły ponadpodstawowe (7 ogólnodostępnych, 1 szkoła specjalna). 64 gimnazja zostaną włączone do obecnie funkcjonujących szkół podstawowych (46 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych, 17 specjalnych). 29 gimnazjów zostanie włączonych do szkół ponadpodstawowych (27 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych, 1 specjalna). 115 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód. We wszystkich będzie prowadzona rekrutacja do I klas.

Z danych stołecznego Biura Edukacji wynika, że w Warszawie obecnie funkcjonuje 248 gimnazjów: 155 z nich prowadzonych jest przez miasto, pozostałe 93 gimnazja to szkoły niepubliczne i publiczne prowadzone przez inne organy.×
KOMENTARZE (2)

  • msl, 2017-02-16 13:58:18

    Trzeba było wcześniej się wziąć do roboty, a nie czekać na oklaski.
  • hania, 2017-02-16 08:07:28

    czasu jest w brud . Najpierw za przykładem Dudy jedziemy na narty !!!