PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja gimnazjów, protest nauczycieli: Znamy przebieg Ogólnopolskiej Manifestacji Pracowników Oświaty

  • aw    19 listopada 2016 - 10:16
Likwidacja gimnazjów, protest nauczycieli: Znamy przebieg Ogólnopolskiej Manifestacji Pracowników Oświaty
Nauczyciele znów protestować będą przeciw reformie oświaty (fot.youtube)

• Manifestacja pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole” rozpocznie się w samo południe na pl. Piłsudskiego w Warszawie i przejdzie na ul. Wiejską.
• Punktem kulminacyjnym będzie usypanie symbolicznego kopca ze szkolnej kredy przed Sejmem „symbolizującego złamane kariery edukacyjne uczniów i zawodowe nauczycieli”.
• Organizatorem manifestacji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale udział oprócz związkowców, nauczycieli zapowiadają też politycy opozycji, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych czy eksperci.
Przypomnijmy, sobota (19 listopada) jest dniem, w którym ZNP kolejny raz chce głośno powiedzieć „nie” reformie oświaty, a przede wszystkim likwidacji gimnazjów.

Jak podaje związek powodem protestu jest m.in.: likwidacji gimnazjów, która zdaniem nauczycieli doprowadzi do demontażu systemu oświaty, zaprzepaszczenie wieloletniego dorobku szkół i placówek oświatowych oraz ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy, a także zagrożenie utratą pracy nauczycieli i innych pracowników oświaty.

= Manifestacja jest wyrazem obywatelskiego protestu wobec chaosu, jaki spowoduje uchwalenie złożonych przez rząd do parlamentu projektów zmian w oświacie – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Na briefingu poprzedzającym rozpoczęcie sobotniej manifestacji, szef ZNP podał, że ma informacje, iż ze strony Związku obecnych będzie na niej ok. 35 tys. osób; a biorąc pod uwagę deklarację organizacji i stowarzyszeń powinno wziąć w niej udział ok. 50 tys. osób.

Czytaj też: Prezydent miasta nawołuje do udziału w proteście

Przebieg manifestacji

Manifestacja rozpocznie się o godz. 12 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Tam zaplanowano wystąpienia przedstawicieli ZNP i koalicji „Nie dla chaosu w szkole”, nauczycieli, rodziców z ruchów „Rodzice przeciwko reformie edukacji” oraz „Zatrzymać Edukoszmar”, samorządowców, dyrektorów szkół a nawet absolwentó gimnazjum. Następnie delegacja złoży petycję w Pałacu Prezydenckim z wnioskiem do Prezydenta RP o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji.

„Reprezentujemy różne środowiska związane z edukacją i wiemy, że polska szkoła potrzebuje zmian. Uważamy jednak, że problem nie leży w istniejącym ustroju szkolnym. Likwidacja gimnazjów, skrócenie o rok kształcenia ogólnego, reorganizacja sieci szkół spowoduje pogorszenie jakości kształcenia i warunków nauczania. Dlatego domagamy się wstrzymania tej nieprzemyślanej reformy i rozpoczęcia dyskusji nad strukturą szkolną” – czytamy we wspólnej petycji.

Czytaj też: Czy Zalewska obawia się weta prezydenta?

Ok. godz. 13.15 zaplanowano przemarsz pod Sejm. Protestujący dotrzeć mają na ul. Wiejską ok. godz. 14. Tam przed gmachem Sejmu zostanie usypany kopiec z kredy „symbolizujący złamane kariery edukacyjne uczniów i zawodowe nauczycieli”. Odbędą się też kolejne wystąpienia.

Przypomnijmy, pierwsze czytanie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe i przepisów wprowadzających ma się odbyć 29 listopada. Czy są szansy na odstąpienie od likwidacji gimnazjów? - Wiadomo, że ewentualne zmiany mogą nastąpić na etapie procesu legislacyjnego, natomiast od zasadniczych założeń reformy nie odejdziemy – mówi w rozmowie z serwisem PortalSamorządowy.pl Marzena Machałek (PiS), zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Cały wywiad z posłanką czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.