PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja gimnazjów: Skala zmian w oświacie jest zaskakująca

 • pt    27 czerwca 2016 - 13:38
Likwidacja gimnazjów: Skala zmian w oświacie jest zaskakująca
Przy takiej ilość zmian, właściwie w każdej dziedzinie dotyczącej oświaty, nie da uniknąć sytuacji, że będą zmienianie rzeczy, które do tej pory funkcjonowały dobrze – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich (fot.mc.gov.pl)

Właściwie nie ma obszaru, w którym nie będzie znaczących zmian – to najbardziej zaskakuje mnie w propozycjach minister Anna Zalewskiej dotyczących oświaty – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
- Przy takiej ilość zmian, właściwie w każdej dziedzinie dotyczącej oświaty, nie da się uniknąć sytuacji, że będą zmieniane rzeczy, które do tej pory funkcjonowały dobrze – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich o wystąpieniu minister Anna Zalewskiej, która zaprezentowała wizję reformy oświaty.

Zdaniem Wójcika dla części pomysłów resortu trudno znaleźć uzasadnienie: - Wygląda na to, że część rozwiązań jest po to, żeby można było powiedzieć, że coś zmieniliśmy.

Jak zwykle dla samorządowców bardzo ważne są sprawy finansowania nowych rozwiązań: - Słyszę o wielu nowościach, ale nie o źródłach ich finansowania, albo też propozycje są nieprzejrzyste – dodaje nasz rozmówca.

Marek Wójcik podkreśla także, że przy takiej skali zmian niemożliwe jest, żeby nie odbiło się to na JST.

- Choćby nie wiem jak pani minister zaklinała rzeczywistość, taka liczba nowości mocno dotknie podmioty prowadzące szkoły. Poza tym, to co zwraca uwagę to bardzo dobitne powtarzanie, że decydujący głos będzie należał do kuratorów. Czyli kurator będzie przesądzał, ale odpowiedzialność spoczywać będzie dalej na samorządach. Kto inny decyduje, a kto inny odpowiada - to rozwiązanie, które bardzo się mi nie podoba- mówi Wójcik.

Marek Wójcik zwraca także uwagę, że nie padło ani słowo o podwyżkach dla nauczycieli, a jedynie o podnoszeniu najniższych wynagrodzeń.

- Bardzo chytrym planem pani minister jest też zrzucenie odpowiedzialności za losy nauczycieli gimnazjów na samorządy. Bo w 2017 roku to gmina będzie miała zdecydować czy po skończeniu szóstej klasy, dzieci - już jako klasa siódma - przejdą do struktur likwidowanego gimnazjum, co zagwarantuje dalszą pracą nauczycielom, czy zostaną w podstawówce, co skończy się likwidacją miejsce pracy. Podkreślam jeszcze raz, bardzo chytry plan – mówi przedstawiciel ZMP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (24)

 • xyz, 2016-08-09 17:20:45

  Ci co tak się cieszą,że zostaną zwalniani nauczyciele niech lepiej się martwią o swoje dzieci, bo to one najbardziej na tej zmianie ucierpią.Oj ucierpią ,a tego się już nie da naprawić.
 • NIE-demokracja, 2016-07-10 00:04:07

  Do jestem rodzicem: Bo, po pierwsze nie ma na to czasu i pieniędzy, aby urządzać jakieś chore referenda, po drugie partia, która wybrała wybory rządzi i robi to, co uważa za słuszne, a po trzecie rozdmuchana do nadmiernych rozmiarów idea samorządności i tzw. społeczeństwa demokratycznego, której, ja...k myślę, "jestem rodzicem" jest wyznawcą, w rezultacie nie prowadzi do niczego dobrego, bo liberalizm nie jest najlepszą opcja i generalnie podobno w żadnym państwie nie sprawdziły się rządy liberałów z bardzo prostej przyczyny - nie maja oni w ogóle pojęcia o rządzeniu. Dlatego też osobiście wybieram zamordyzm - zawsze to lepsza kontrola i porządek nad finansami państwa niż tzw. "Róbta, co chceta", gdzie nie ma żadnej kontroli, więc każdy robi to, co chce, a finanse są rozkradane przez krewnych i znajomych królika i im bliżej żłobu, tym więcej możliwości dla kręcenia wałków.  rozwiń
 • żona emerytowanegowoźnego, 2016-07-09 23:45:42

  Do emerytowanywoźny: Zakończą się też w JST imprezki z wódeczką i śledzikiem odbywane w godzinach pracy, nagrody dla tych najbardziej zasłużonych, 13-tki, 14-tki i 15-tki przyznawane pracownikom budżetówki. I może też nie będzie imprez wyjazdowych i szkoleń za państwowe pieniądze, a pracownicy prze...szkolą się w ramach oszczędności w miejscu pracy. Wystarczy dobrze pomyśleć i oszczędności znajdą się na pewno. Liczymy tu, oczywiście, na kreatywność pracowników samorządów.  rozwiń