PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja gimnazjów spowoduje konieczność zwrotu dotacji z UE?

 • pt    12 sierpnia 2016 - 11:29
Likwidacja gimnazjów spowoduje konieczność zwrotu dotacji z UE?
Samorządy obawiają się likwidacji gimnazjów (fot.pixabay.com)

• Czy likwidacja gimnazjów może oznaczać konieczność zwrotu dotacji z UE?
• Problemem jest, że placówka korzystająca ze środków, musi działać minimum przez 5 lat.
Samorządy obawiają się likwidacji gimnazjów, bo Unia Europejska może zechcieć zwrotu wielomilionowych dofinansowań na te placówki - alarmuje "Gazeta Wrocławska".

Szkoły często korzystają z unijnych środków, w województwie dolnośląskim gimnazja otrzymały w ramach unijnych dofinansowań 75 milionów złotych. W skali kraju chodzi o setki milionów.

Problem wynika z tego, że jednym z podstawowych warunków otrzymania dotacji jest konieczność utrzymania placówki przez kolejnych 5 lat.

Urzędnicy cytowani przez "Gazetę Wrocławską" obawiają się, że w przypadku likwidacji gimnazjów wymóg ten może nie zostać spełniony i będzie trzeba oddawać do unijnej kasy wielkie pieniądze.

Zdaniem ekspertów mimo likwidacji gimnazjów, można jednak zachować ciągłość działania, tylko w innej formie. Nadal chodzi o działania edukacyjne, a z inwestycji wciąż korzystaliby uczniowie.

Ministerstwo Rozwoju twierdzi, że problem jest rządowi znany.

- Kwestia ta jest przedmiotem analiz Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Edukacji Narodowej, tak by zasada trwałości projektów i efektywnego inwestowanie funduszy UE, zostały zachowane – mówi „GW” Aleksandra Serkowska z MR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • większość rodziców, 2016-09-05 13:36:25

  Do Stara szkoła: Cóż za chaotyczna wypowiedź odbiegająca od tematu. Nowe pojęcie dzielenia edukacji ... ekspert po prostu (wystarczy przeanalizować struktury edukacji w cywilizowanych krajach - w USA np.). ... Gimnazja mają klasy profilowane i świetne wyniki nauczania potwierdzone rzetelnymi badania...mi. Klas profilowanych w szkołach podstawowych nie będzie, takowe są w gimnazjach. Za to 15 latki z 7-latkami w tym samym budynku - owszem będą. Ktoś się użalał nad 6 latkami z 12 latkami w jednym budynku..... Zwolennicy PRL-u powiedzą: przecież tak było dawniej i było dobrze.... Dawniej dzieci i młodzież rozwijały się wolniej, a teraz zmieniając tabliczkę nikt im internetu nie zabierze. Za to 15 latki szybciej uświadomią młodszych kolegów w toalecie ..... super. Jest parę innych potrzeb w polskiej edukacji niż kosztowna wymiana tabliczek ...  rozwiń
 • rodzic, 2016-08-19 15:47:48

  Do Stara szkoła: odpowiedz mi w takim razie czego będą się uczyć w klasie VII i VIII dzieci, które w tym roku szkolnym pójdą do klasy szóstej? Ich podstawa programowa kończy się w czerwcu 2017. Na etap gimnazjalny będą mieli nową ale tylko na dwa lata (klasa VII i VIII). Potem pójdą do liceum. Tam b...ędą się uczyć 4 lata (pewnie nadrobią braki - naiwny pogląd) Natomiast pewne jest jedno - stracą dwa lata końcówki podstawówki na czekanie na nową szkołę. Historyk przykładowo zacznie z nimi dzieje cywilizacji w VII klasie od początku a skończy na średniowieczu i z tym pójdą do LO? Tu masz przykład do czego doprowadzi dobra zmiana. Teraz kubeł zimnej wody na głowę i poczekajmy na nową podstawę programową a wspomnisz moje słowa. Ale czegóż oczekiwać od pani minister, która nie zna (lub co gorsze - nie chce znać) podstawowych faktów (Jedwabne, pogrom kielecki....)  rozwiń
 • Aczka17980, 2016-08-17 23:38:52

  A ja sie bardzo ciesze z likwidacji gimnazjow