PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja gimnazjów, subwencja oświatowa: Miasta wciąż próbują wyhamować reformy w oświacie

 • AW    30 sierpnia 2016 - 11:48
Likwidacja gimnazjów, subwencja oświatowa: Miasta wciąż próbują wyhamować reformy w oświacie
Związek Miast Polskich przypomina m.in., że zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenie go dla siedmiolatków odbiło się mocno na finansach JST. (fot.ZMP)

• Od czasu utworzenia gimnazjów samorządy wydały na ich funkcjonowanie w sumie 130 miliardów zł. Nakłady innych organizacji prowadzących gimnazja mogły przekroczyć 10 mld zł.
• Wyliczenia te to jeden z argumentów Związku Miast Polskich przeciwko likwidacji tych szkół.
• Kolejny to utrata miejsc pracy dla nauczycieli. - Nawet jeśli miasta w niektórych obiektach utworzą inne placówki oświatowe, nie zatrudnią one nauczycieli gimnazjalnych – twierdzi ZMP.
• Przedstawiciele miast przedstawili szereg uwag do reformy oświaty, dotyczących m.in. subwencji oświatowej, kształcenia ustawicznego czy zmian w Karcie nauczyciela.
Początek roku szkolnego już za moment. Za chwilę ruszy też machina reformy oświaty. Anna Zalewska zapowiada, że w połowie września poda szczegółowe rozwiązania dotyczące zmian w oświacie. W ocenie minister Zalewskiej, najważniejsze decyzje, które będą realizowane od nowego roku szkolnego to m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych i usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych.

Te zmiany samorządy już mocno odczuły

Związek Miast Polskich przypomina m.in. że zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenie go dla siedmiolatków odbiło się mocno na finansach JST.

- Zmiana ta spowoduje tylko w 2017 r. negatywne skutki finansowe dla gmin w wysokości 222,5 mln zł (różnica między „utraconą” subwencją szkolną na ucznia a dotacją na przedszkolaka). Dlatego uznajemy za uczciwą propozycję MEN objęcia sześciolatków w przedszkolach częścią oświatową subwencji ogólnej. Podzielamy pogląd resortu, że sześciolatek w przedszkolu się uczy. Dlatego powinien być on objęty tą subwencją w takim samym wymiarze, jak uczeń w szkole podstawowej. Decyzja ta jednak powinna wejść w życie natychmiast, gdyż skutki tej zmiany występują od 1 września bieżącego roku – czytamy w stanowisku ZMP, który publikujemy również w dziale Multimedia).

Przedstawiciele miast nadal nie akceptują dokonanej już zmiany w ustawie o systemie oświaty, która uzależnia decyzje gmin dotyczące sieci szkół od zgody kuratora. - Powoduje to w istocie przeniesienie decyzji na organ, który nie ponosi żadnej odpowiedzialności, w tym finansowej, za realizację zadań dotyczących prowadzenia szkół – czytamy dalej.

Likwidacja gimnazjów. Miasta na „nie”

Najwięcej uwagi i krytycznych uwag, ZMP kieruje pod adresem MEN w związku z zapowiadaną likwidacją gimnazjów.

Czytaj też:Likwidacja gimnazjów, ZNP: Nauczyciele nie dają sobie zamknąć ust Kartą nauczyciela

- Uważamy, że nie ma żadnych poważnych argumentów za tą zmianą. Sondaż opinii publicznej w tym zakresie, przeprowadzony na statystycznej próbie społecznej, w tym wśród osób, które nie miały żadnej styczności z gimnazjami, nie jest wystarczającą przesłanką do podejmowania takiej brzemiennej w skutki decyzji – piszą samorządowcy.

Ich zdaniem likwidacja gimnazjów (także w formule „wygaszania”), spowoduje zniweczenie wysiłku organów prowadzących ten rodzaj szkół.

- Od ich utworzenia w 1999 roku samorządy wydały na ich funkcjonowanie (w cenach bieżących) łącznie 130 miliardów złotych, w tym 8 miliardów na inwestycje. Także inne podmioty zorganizowały (w tym zbudowały i wyposażyły) i prowadzą 755 gimnazjów w całej Polsce. Są to przede wszystkim organizacje obywatelskie, a także kościół katolicki. Ich nakłady na te szkoły nie są znane, ale z pewnością znacznie przekraczają 10 mld zł – wylicza ZMP.MultimediaREKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (16)

 • du, 2016-09-12 15:57:56

  Do PiSmaker: Ale co tu ratować? dzieci nie ma.Im szybciej zmniejszymy stado belfrów tym prędzej uzdrowimy oświatę finanasowo i organizacyjnie/.
 • PiSmaker, 2016-09-12 14:59:40

  Im głupszy naród tym rządzącym łatwiej. Ratujmy nasze dzieci, naszych nauczycieli. Nie pozwólmy na likwidację gimnazjów.
 • zadowolony, 2016-09-02 23:03:59

  Do niezawodowolony rodzic: a nie dziwiło Cię, że kiedyś uczeń szedł do 8-letniej szkoły a kończył ją już po sześciu latach, ku uciesze wszelkiej maści "reformatorów" promujących powstanie gimnazjów? Reguł zmieniono w trakcie gry.