PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja gimnazjów, Świdnica: Jest kompromis ws. sieci szkół. Będzie jedna nowa podstawówka

  • aw    26 marca 2017 - 13:28
Likwidacja gimnazjów, Świdnica: Jest kompromis ws. sieci szkół. Będzie jedna nowa podstawówka
Kurator uznając argumenty prezydent miasta, zmienił swoją opinię w zakresie Gimnazjum nr 4 (fot.pixabay)

W wyniku prowadzonych rozmów i negocjacji udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie ws. świdnickiej sieci szkół.
Na piątek, 24 marca br. na wniosek Prezydent Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej zwołano XXX sesję Rady Miejskiej. Miała to być sesja nadzwyczajna, na której rozpatrywana miała być tylko jedna uchwała, dotycząca wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na opinię Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który jedynie połowicznie pozytywnie zaopiniował przedstawioną przez radę propozycję nowej sieci szkół w Świdnicy.

Przypomnijmy, że 3 marca br. uchwała w tej sprawie została przyjęta przez radnych większością głosów. Kurator zanegował dwa proponowane rozwiązania – włączenie Gimnazjum nr 4 do Szkoły Podstawowej nr 6 oraz włączenie Gimnazjum nr 2 do Szkoły Podstawowej nr 315. Jednocześnie zalecił powołanie na bazie wymienionych dwóch gimnazjów nowych szkół podstawowych. Z taką opinią nie zgodziła się prezydent miasta, stąd decyzja o skardze.

Będzie i połączenie i jedna nowa szkoła

Jednak w wyniku prowadzonych rozmów i negocjacji udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Po uzgodnieniu wspólnych stanowisk, kurator uznając argumenty prezydent miasta, zmienił swoją opinię w zakresie Gimnazjum nr 4. Dzięki temu placówka ta wejdzie w struktury Szkoły Podstawowej nr 6, zapewniając dogodne i komfortowe warunki do nauki dzieciom z dzielnicy Zarzecze. Opinia kuratora w sprawie Szkoły Podstawowej nr 315 została przyjęta przez prezydent Świdnicy, w związku z czym na bazie działającego dzisiaj Gimnazjum nr 2 powołana zostanie do życia nowa szkoła podstawowa.

- Osiągnięty kompromis jest może do końca niezadowalający, jednak pozwala nam w sposób racjonalny na utworzenie nowej sieci szkół. Natychmiast przystępujemy do pracy, po to, by na następną sesję, na 31 marca, przedstawić ostateczny projekt uchwały w tej sprawie. Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany pozwolą na stworzenie optymalnych, jak na zaistniałe okoliczności, warunków do nauki dla dzieci i młodzieży w naszym mieście – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W związku z otrzymaną w dniu 24 marca br. nową opinia kuratora oświaty, prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska wniosła o wycofanie projektu w sprawie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co rada miejska zaakceptowała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.