PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja gimnazjów: Wrocław i Gdańsk wyliczają, ile osób może stracić pracę

  • MN    29 czerwca 2016 - 13:41
Likwidacja gimnazjów: Wrocław i Gdańsk wyliczają, ile osób może stracić pracę

Przyszłość pracowników gimnazjów stoi pod znakiem zapytania (fot. pixabay)

• Powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum to propozycja rządu w kwestii reformy oświaty.
• Minister Anna Zalewska zapewnia, że po likwidacji gimnazjów nauczyciele z tych placówek mogą znaleźć pracę w szkołach podstawowych.
• Nastroje w szkołach nie są jednak spokojne. Samorządy wyliczają, ile osób może stracić pracę.
Urzędnicy we Wrocławiu zwracają uwagę, że w tym mieście funkcjonuje 40 gminnych oraz 11 specjalnych gimnazjów. Do tego, na terenie miasta działają 24 niepubliczne gimnazja, w tym sportowe, językowe czy prowadzone przez zakony i organizacje chrześcijańskie.

– Czekamy na uszczegółowienie zapowiedzi ministerialnych. Pierwsze zmiany wejdą w życie w roku szkolnym 2017/2018. Wykorzystamy ten czas, by jak najlepiej przygotować cały system, tak by wrocławskie dzieci i młodzież mogły kształcić się w jak najlepszych warunkach – komentuje Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Czytaj też: Będą duże podstawówki, nauczyciele mają znaleźć w nich pracę

Jednak, jak informuje wrocławski magistrat, niektórzy dyrektorzy gimnazjów i zespołów szkół, w których działają gimnazja, nie kryją obaw związanych z zapowiadaną likwidacją gimnazjów. Ich zdaniem może to pociągnąć za sobą zwolnienie części nauczycieli, choć więcej będzie wiadomo, gdy ministerstwo dostarczy konkretnych wytycznych.

Czytaj też: Apel do Anny Zalewskiej i MEN: Bez samorządów nie będzie reformy w oświacie

W Gdańsku zapowiadane zmiany w oświacie mogą pociągnąć za sobą likwidację 46 gimnazjów - 10 samodzielnych i 36 w zespołach.

– W tych placówkach pracuje 951 pracowników administracji i obsługi, w sumie 838 etatów, oraz 3405 nauczycieli w wymiarze 1249 etatów – wylicza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Te zmiany oznaczają także pożegnanie 46 dyrektorów, inwestycje w nową sieć oraz dostosowanie infrastruktury do potrzeb starszych uczniów w szkołach podstawowych – dodaje.

W tym mieście dyrektorzy szkół również są zaniepokojeni i czekają na rozwój wydarzeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: